EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006R0318

Nariadenie Rady (ES) č. 318/2006 z 20. februára 2006 o spoločnej organizácii trhov v sektore cukru

Ú. v. EÚ L 58, 28.2.2006, p. 1–31 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/09/2008; Zrušil 32007R1234

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2006/318/oj

28.2.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 58/1


NARIADENIE RADY (ES) č. 318/2006

z 20. februára 2006

o spoločnej organizácii trhov v sektore cukru

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 36 a tretí pododsek článku 37 ods. 2,

so zreteľom na návrh Komisie,

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu (1),

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (2),

keďže:

(1)

Fungovanie a rozvoj spoločného trhu s poľnohospodárskymi výrobkami by malo byť spojené so zavedením spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá by mala predovšetkým zahŕňať spoločnú organizáciu poľnohospodárskych trhov, ktorá môže mať rôzne podoby v závislosti od výrobku.

(2)

Trh s cukrom v Spoločenstve je založený na princípoch, ktoré sa v minulosti pri organizácii iných spoločných trhov podstatne reformovali. Na zabezpečenie cieľov uvedených v článku 33 zmluvy, najmä na stabilizáciu trhov a zabezpečenie primeranej životnej úrovne poľnohospodárskej komunity zaoberajúcej sa cukrom, je nevyhnutné zásadne preskúmať spoločné organizovanie trhu v sektore cukru.

(3)

Z hľadiska tohto vývoja by sa nariadenie Rady (ES) č. 1260/2001 z 19. júna 2001 o spoločnom organizovaní trhu v sektore cukru (3) malo zrušiť a nahradiť novým nariadením.

(4)

Mali by sa stanoviť referenčné ceny pre štandardné kvality bieleho cukru a surového cukru. Tieto štandardné kvality by mali byť reprezentatívne pre priemerné kvality cukru vyrobeného v Spoločenstve a určeného základnými kritériami uplatňovanými na trhu s cukrom. Takisto by sa malo umožniť prehodnotenie štandardných kvalít, pričom treba zohľadniť najmä komerčné požiadavky a vývoj v oblasti technických analýz.

(5)

V záujme zabezpečenia spoľahlivých informácií o cenách cukru na trhu Spoločenstva by sa mal vytvoriť systém oznamovania cien, na základe ktorého by sa určili trhové cenové úrovne bieleho cukru.

(6)

Mala by sa určiť minimálna cena pre kvótovanú cukrovú repu zodpovedajúcej štandardnej kvality, ktorá by sa mala stanoviť, aby sa zabezpečila primeraná životná úroveň pre pestovateľov cukrovej repy a trstiny v Spoločenstve.

(7)

Na zabezpečenie primeranej rovnováhy práv a povinností medzi cukrovarníckymi podnikmi a pestovateľmi cukrovej repy sú potrebné osobitné nástroje. Preto by sa mali stanoviť štandardné ustanovenia, ktorými sa budú riadiť zmluvné vzťahy medzi nákupcami a predajcami cukrovej repy. Rozmanitosť prírodných, hospodárskych a technických pomerov sťažuje stanovenie jednotných nákupných podmienok cukrovej repy v celom Spoločenstve. V rámci odvetvia už existujú medzi združeniami pestovateľov cukrovej repy a cukrovarmi dohody. Preto by rámcové ustanovenia mali vymedzovať len minimálne záruky, ktoré požadujú pestovatelia cukrovej repy a cukrovarnícky priemysel na zabezpečenie hladkého fungovania trhu s cukrom s možnosťou odchýlky od určitých pravidiel v kontexte dohody v rámci odvetvia.

(8)

Dôvody, ktoré v minulosti viedli Spoločenstvo k prijatiu systému kvót na produkciu cukru, izoglukózy a inulínového sirupu, stále pretrvávajú. V dôsledku vývoja v rámci Spoločenstva a vo svete je však nevyhnutné produkčný systém prispôsobiť, aby došlo k novým úpravám a zníženiu kvót. V súlade s predchádzajúcim systémom kvót by mal členský štát prideliť kvóty podnikom zriadeným v rámci jeho územia. Nová spoločná organizácia trhov v sektore cukru by mala zachovať právny stav kvót, pretože podľa judikatúry Súdneho dvora systém kvót tvorí mechanizmus na reguláciu trhu v sektore cukru, ktorý zabezpečuje dosiahnutie cieľov verejného záujmu.

(9)

Na základe nedávnych rozhodnutí pracovnej skupiny Svetovej obchodnej organizácie o vývozných subvenciách a odvolacieho orgánu o vývozných dotáciách EÚ na cukor a v záujme zabezpečenia, aby prevádzkovatelia Spoločenstva prešli hladko z predchádzajúceho systému kvót na súčasný, malo by sa cukrovarom umožniť, aby sa im na hospodársky rok 2006/2007 pridelili dodatočné kvóty za podmienok zohľadňujúcich nižšiu hodnotu cukru C.

(10)

Na vyváženie vplyvov poklesu cien cukru na izoglukózu, ako aj v snahe zabrániť penalizácii produkcie izoglukózy určitej kvality by sa súčasným užívateľom výhod z izoglukózy mali prideliť dodatočné kvóty. Okrem toho by mali byť k dispozícii doplnkové kvóty na prispôsobenie sladiarenského sektoru niektorých členských štátov za podmienok stanovených pre poskytnutie dodatočnej kvóty na cukor.

(11)

V snahe dostatočne znížiť produkciu cukru, izoglukózy a inulínového sirupu v rámci Spoločenstva, Komisia by mala byť oprávnená po ukončení reštrukturalizačného fondu v roku 2010 upraviť kvóty na udržateľnú hladinu.

(12)

Vzhľadom na potrebu umožnenia určitej vnútroštátnej flexibility týkajúcej sa štrukturálnej úpravy potravinárskeho priemyslu a pestovania cukrovej repy a trstiny v období, keď sa majú uplatňovať kvóty, členské štáty by mali mať možnosť meniť kvóty podnikov v rámci určitých limitov, ale neobmedzovať pritom fungovanie reštrukturalizačného fondu zriadeného nariadením Rady (ES) č. 320/2006 z 20. februára 2006, ktorým sa stanovuje dočasný režim pre reštrukturalizáciu cukrovarníckeho priemyslu v Spoločenstve (4) ako nástroja.

(13)

Kvóty na cukor sa prideľujú alebo znižujú v nadväznosti na zlúčenie alebo premiestnenie podnikov, premiestnenie závodu, alebo prenájom závodu. Mali by sa určiť podmienky, za ktorých môžu členské štáty prispôsobovať kvóty pre dané podniky, pričom kvóty určené cukrovarníckym podnikom nemajú poškodzovať záujmy príslušných pestovateľov cukrovej repy alebo trstiny.

(14)

Keďže prideľovanie výrobných kvót podnikom je spôsob na zabezpečenie toho, aby sa pestovateľom cukrovej repy alebo trstiny platili ceny Spoločenstva a aby bol zabezpečený odbyt ich produkcie, mali by sa pri prenose kvót v rámci výrobných regiónov zohľadňovať záujmy všetkých zainteresovaných strán, najmä však pestovateľov repy a trstiny.

(15)

V záujme rozšírenia odbytu cukru, izoglukózy a inulínového sirupu na vnútornom trhu Spoločenstva by sa malo umožniť, aby sa produkcia cukru, izoglukózy a inulínového sirupu, ktorá sa uplatňuje v rámci Spoločenstva pri výrobe určitých výrobkov, napríklad chemikálií, liekov, alkoholu či rumu, považovala za produkciu mimo kvóty za podmienok, ktoré sa majú stanoviť.

(16)

Časť produkcie mimo kvóty by sa mala použiť na zabezpečenie adekvátneho zásobovania najvzdialenejších regiónov alebo by sa mohla vyvážať v rámci záväzkov Spoločenstva voči WTO.

(17)

Ak by produkcia cukru, izoglukózy a inulínového sirupu presiahla kvóty, mal by sa s cieľom nenarušiť trh s cukrom ustanoviť mechanizmus umožňujúci považovať nadprodukciu cukru, izoglukózy a inulínového sirupu za výrobu v rámci kvóty pre nasledujúci hospodársky rok.

(18)

Pri produkcii mimo kvóty existujú určité mechanizmy. Ak sa pri určitých množstvách nedodržia príslušné podmienky, mala by sa na nadbytky uložiť pokuta, aby sa zabránilo hromadeniu týchto množstiev ohrozujúcich situáciu na trhu.

(19)

Mal by sa zaviesť výrobný poplatok, ktorý by prispieval na financovanie výdavkov vyskytujúcich sa v rámci spoločnej organizácie trhov v sektore cukru.

(20)

Na zabezpečenie účinnej kontroly produkcie prevádzkovateľov vyrábajúcich cukor, izoglukózu a inulínový sirup by sa mal stanoviť systém schvaľovania prevádzkovateľov a príslušnému členskému štátu by sa mali postúpiť podrobné informácie týkajúce sa ich produkcie.

(21)

Mal by sa ponechať dočasný a obmedzený systém intervenčných nákupov s cieľom prispieť k stabilizácii trhu v prípadoch, ak by trhové ceny v danom hospodárskom roku poklesli pod referenčnú cenu stanovenú na nasledujúci hospodársky rok.

(22)

Mali by sa zaviesť nové trhové nástroje, ktoré by spravovala Komisia. Po prvé, ak trhové ceny bieleho cukru poklesnú pod referenčnú cenu, malo by sa prevádzkovateľom umožniť, aby za podmienok určených Komisiou mohli využívať program súkromného skladovania. Po druhé, na zachovanie štrukturálnej rovnováhy trhov s cukrom pri cenovej hladine blízkej referenčnej cene by sa malo Komisii umožniť, aby rozhodla o tom, že cukor sa stiahne z trhu na tak dlho, kým sa neobnoví trhová rovnováha.

(23)

Vytvorenie jednotného trhu Spoločenstva s cukrom znamená aj zavedenie systému obchodovania na vonkajších hraniciach Spoločenstva. Taký systém by mal zahrnovať dovozné clá a vývozné náhrady a mal by v zásade stabilizovať trh Spoločenstva. Systém obchodovania by sa mal zakladať na záväzkoch prijatých v rámci Uruguajského kola mnohostranných obchodných rokovaní.

(24)

Na monitorovanie objemu cukru vstupujúceho do obchodu s tretími krajinami by sa mal ustanoviť systém dovozných a vývozných povolení so zložením záruky, aby sa zabezpečilo, že transakcie, pre ktoré boli povolenia vydané, sa naozaj vykonajú.

(25)

V snahe zabezpečiť správne fungovanie takýchto obchodných opatrení by sa mala ustanoviť regulácia alebo, ak si to situácia na trhu vyžaduje, zákaz použitia aktívneho zušľachťovacieho styku.

(26)

Colný systém umožňuje upustiť od všetkých ostatných ochranných opatrení na vonkajších hraniciach Spoločenstva. Vo výnimočných prípadoch by sa vnútorný trh a colný mechanizmus mohli ukázať ako neadekvátne. S cieľom neponechať v takýchto prípadoch trh Spoločenstva bez ochrany voči narušeniam, ktoré by z toho mohli vyplynúť, by sa malo Spoločenstvu umožniť bezodkladne prijať všetky potrebné opatrenia. Také opatrenia by mali byť v súlade s medzinárodnými záväzkami Spoločenstva.

(27)

Clá vzťahujúce sa na poľnohospodárske výrobky v rámci dohôd WTO sú väčšinou obsiahnuté v Spoločnom colnom sadzobníku. Pri niektorých výrobkoch spadajúcich do pôsobnosti tohto nariadenia však zavedením dodatočných mechanizmov vzniká potreba ustanovenia možnosti prijatia výnimiek.

(28)

Aby sa predišlo alebo zabránilo nepriaznivým vplyvom na trh Spoločenstva, ktoré by mohli nastať v dôsledku dovozu určitých poľnohospodárskych výrobkoch, mal by sa dovoz takýchto výrobkov stať predmetom platby dodatočného cla, ak sú splnené určité podmienky.

(29)

Za určitých podmienok je vhodné udeliť Komisii právomoc zavádzať a spravovať colné kvóty vyplývajúce z medzinárodných dohôd uzatvorených v súlade so zmluvou alebo z iných ustanovení Rady.

(30)

Spoločenstvo má niekoľko preferenčných ustanovení ohľadom prístupu na trh zo strany tretích krajín, ktoré umožňujú týmto krajinám exportovať trstinový cukor do Spoločenstva za výhodných podmienok. Preto je nevyhnutné vyhodnotiť potrebné množstvo rafinovateľného cukru pre rafinérie a za určitých podmienok vyhradiť dovozné povolenia pre špecializovaných užívateľov významných množstiev dovážaného surového trstinového cukru, ktorí sa považujú za rafinérie Spoločenstva s celoročnou výrobou cukru.

(31)

Ustanovenia na udeľovanie náhrad za vývoz do tretích krajín vychádzajúce z rozdielu medzi cenou v rámci Spoločenstva a na svetovom trhu a spadajúce do limitov definovaných záväzkami ES vo WTO by mali slúžiť na zabezpečenie možnej účasti Spoločenstva v medzinárodnom obchode s cukrom. Dotované vývozy by mali podliehať limitom, čo sa týka množstva a rozpočtových nákladov.

(32)

V čase, keď sa vývozné náhrady stanovujú prostredníctvom monitorovania platieb podľa pravidiel, ktoré súvisia s Európskym poľnohospodárskym usmernením a záručným fondom, by sa mal zabezpečiť súlad s obmedzeniami, pokiaľ ide o hodnoty. Monitorovanie možno uľahčiť povinným stanovením vývozných náhrad vopred, pričom sa umožní, v prípade rozličných náhrad, zmena danej destinácie v rámci geografickej oblasti, na ktorú sa jednotná sadzba vývoznej náhrady vzťahuje. V prípade zmeny destinácie by sa mala zaplatiť vývozná náhrada vzťahujúca sa na skutočnú destináciu maximálne vo výške náhrady platnej pre destináciu, ktorá bola stanovená vopred.

(33)

Spoľahlivým a účinným systémom monitorovania by sa mal zabezpečiť súlad s množstevnými obmedzeniami. V tomto zmysle by poskytovanie vývozných náhrad malo byť predmetom vývozného povolenia. Vývozné náhrady by sa mali poskytovať až do výšky dostupných obmedzení, a to podľa konkrétnej situácie pre každý jednotlivý výrobok. Výnimky z tohto pravidla by sa mali udeliť iba na spracované výrobky, ktoré nie sú uvedené v prílohe I k zmluve, na ktoré sa obmedzenia objemov nevzťahujú. Malo by sa vytvoriť ustanovenie týkajúce sa výnimiek od prísneho súladu s pravidlami riadenia tam, kde nie je pravdepodobné, že by vývozy využívajúce vývozné náhrady prekročili stanovené množstvo.

(34)

Správne fungovanie jednotného trhu založeného na spoločných cenách by mohlo ohroziť poskytnutie vnútroštátnej pomoci. Preto je potrebné, aby sa ustanovenia zmluvy, ktorými sa riadi štátna pomoc, uplatňovali na výrobky spadajúce pod túto spoločnú organizáciu trhu. Pokiaľ však ide o zmiernenie účinkov, čo sa od reformy v sektore cukru za určitých okolností očakáva, malo by sa poskytnutie určitej štátnej pomoci umožniť.

(35)

V členských štátoch s významným znížením kvóty na cukor budú mať pestovatelia cukrovej repy vážne problémy prispôsobiť sa. V takých prípadoch prechodná pomoc Spoločenstva pestovateľom cukrovej repy nepostačí na úplné vyriešenie ťažkostí pestovateľov. Preto by členské štáty, ktoré znížili svoju kvótu o viac ako 50 %, mali byť oprávnené poskytnúť štátnu pomoc pestovateľom cukrovej repy v období, v ktorom sa uplatňuje prechodná pomoc Spoločenstva. Aby sa predišlo tomu, že členské štáty poskytnú štátnu pomoc prevyšujúcu potreby pestovateľov cukrovej repy, malo by sa určiť celkové množstvo príslušnej štátnej pomoci, ktoré je podmienené schválením zo strany Komisie, okrem Talianska, kde možno maximálnu potrebu na prispôsobenie sa trhovým podmienkam pre najproduktívnejších pestovateľov cukrovej repy po reforme odhadnúť na 11 EUR za tonu vyprodukovanej cukrovej repy. Vzhľadom na osobitné problémy, ktoré pravdepodobne v Taliansku vzniknú, by sa malo vytvoriť ustanovenie o mechanizmoch, ktoré pestovateľom cukrovej repy umožnia priamo alebo nepriamo využiť poskytnutú štátnu pomoc.

(36)

Pestovanie cukrovej repy vo Fínsku závisí od osobitných geografických a klimatických podmienok, ktoré budú pestovanie okrem všeobecných účinkov cukrovej reformy nepriaznivo ovplyvňovať. Z tohto dôvodu by sa malo vytvoriť ustanovenie oprávňujúce tento členský štát, aby svojim pestovateľom cukrovej repy stále poskytoval primeranú štátnu pomoc.

(37)

Je vhodné ustanoviť opatrenia, ktoré by sa mali prijať, keď významný nárast alebo pokles cien naruší alebo ohrozí narušenie trhu Spoločenstva. Tieto opatrenia môžu na nevyhnutné časové obdobie zahŕňať zavedenie kvóty so zníženou tarifou na dovoz cukru zo svetového trhu.

(38)

Keďže sa spoločný trh s cukrom nepretržite rozvíja, mali by sa členské štáty a Komisia o príslušnom vývoji vzájomne informovať.

(39)

Opatrenia potrebné na vykonanie tohto nariadenia by sa mali prijať v súlade s rozhodnutím Rady č. 1999/468/ES z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu (5).

(40)

Komisia by mala dostať oprávnenie na prijímanie nevyhnutných opatrení na riešenie konkrétnych praktických problémov v prípade núdze.

(41)

Charakteristika výroby cukru v najvzdialenejších regiónoch Spoločenstva odlišuje túto výrobu od výroby cukru vo zvyšku Spoločenstva. Tomuto sektoru by sa preto mala poskytnúť finančná podpora pridelením zdrojov poľnohospodárom v týchto regiónoch po nadobudnutí platnosti podporných programov na pomoc miestnej výrobe, ktoré členské štáty pripravia podľa nariadenia Rady (ES) č. 247/2006 z 30. januára 2006, ktorým sa stanovujú osobitné opatrenia pre poľnohospodárstvo v najvzdialenejších regiónoch Únie (6). Z toho istého dôvodu by malo byť Francúzsko oprávnené udeliť pevne stanovenú sumu štátnej pomoci svojim najvzdialenejším regiónom.

(42)

Výdavky, ktoré vznikli členským štátom v dôsledku povinností vyplývajúcich z uplatňovania tohto nariadenia, by malo financovať Spoločenstvo v súlade s nariadením Rady (ES) č. 1258/1999 zo 17. mája 1999 o financovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky (7) a od 1. januára 2007 v súlade s nariadením Rady (ES) č. 1290/2005 z 21. júna 2005 o financovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky.

(43)

Prechod z dojednaní v nariadení (ES) č. 1260/2001 na dojednania ustanovené v tomto nariadení, ako aj prechod z trhovej situácie v hospodárskom roku 2005/2006 na trhovú situáciu v hospodárskom roku 2006/2007 a cieľ zabezpečiť zhodu zo strany Spoločenstva s jeho medzinárodnými záväzkami týkajúcimi sa cukru C uvedeného v článku 13 nariadenia (ES) č. 1260/2001 by mohol spôsobiť ťažkosti, ktoré toto nariadenie nerieši. Komisii by sa malo umožniť prijatie prechodných opatrení, aby bolo možné takéto ťažkosti vyriešiť,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

HLAVA I

ROZSAH ÚPRAVY A VYMEDZENIE POJMOV

Článok 1

Rozsah pôsobnosti

1.   Spoločná organizácia trhov v sektore cukru, ktoré definuje toto nariadenie, sa týka týchto výrobkov:

KN Číselný znak

Opis

a)

1212 91

Cukrová repa

1212 99 20

Cukrová trstina

b)

1701

Trstinový alebo repný cukor a chemicky čistá sacharóza v pevnom stave

c)

1702 20

Javorový cukor a javorový sirup

1702 60 95 a 1702 90 99

Ostatné cukry v pevnom stave a cukrové sirupy bez prídavných aromatických látok a farbív, ale s výnimkou laktózy a glukózy, maltodextrínu a izoglukózy

1702 90 60

Umelý med, tiež zmiešaný s prírodným medom

1702 90 71

Karamel obsahujúci v suchom stave 50 % alebo viac hmotnosti sacharózy

2106 90 59

Aromatizované alebo prifarbované cukrové sirupy s výnimkou izoglukózového, laktózového, glukózového a maltodextrínového sirupu

d)

1702 30 10

1702 40 10

1702 60 10

1702 90 30

Izoglukóza

e)

1702 60 80

1702 90 80

Inulínový sirup

f)

1703

Melasy získané extrahovaním alebo rafináciou cukru

g)

2106 90 30

Aromatizované alebo prifarbované izoglukózové sirupy

h)

2303 20

Repné rezky, bagasa a ostatný odpad z výroby cukru

2.   Hospodársky rok pre výrobky uvedené v odseku 1 sa začína 1. októbra a končí 30. septembra nasledujúceho roka.

Hospodársky rok 2006/2007 sa však začne 1. júla 2006 a skončí 30. septembra 2007.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňujú tieto pojmy:

1)

„biele cukry“ sú cukry bez aróm, farbív a iných pridaných zložiek obsahujúce v sušine najmenej 99,5 hmotnostných percent sacharózy, ktorá bola stanovená polarimetrickou metódou;

2)

„surové cukry“ sú cukry bez aróm, farbív ani iných pridaných zložiek obsahujúce v sušine menej ako 99,5 hmotnostných percent sacharózy, ktorá bola stanovená polarimetrickou metódou;

3)

„izoglukóza“ je výrobok získaný z glukózy alebo jej polymérov s obsahom najmenej 10 hmotnostných percent fruktózy v sušine;

4)

„inulínový sirup“ je bezprostredný výrobok získaný hydrolýzou inulínu alebo oligofruktóz obsahujúci v sušine najmenej 10 % fruktózy vo voľnej forme alebo vo forme sacharózy vyjadrenej ako ekvivalent cukor/izoglukóza. S cieľom vyhnúť sa obmedzeniam výrobkov na trhu, ktoré majú nízku sladivosť a ktoré vyrobili výrobcovia inulínovej vlákniny bez kvóty inulínového sirupu, možno toto vymedzenie zmeniť a doplniť v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2;

5)

„kvótovaný cukor“, „kvótovaná izoglukóza“ a „kvótovaný inulínový sirup“ je množstvo vyrobeného cukru, izoglukózy alebo inulínového sirupu, pridelené na konkrétny hospodársky rok v rámci kvóty pre príslušný podnik;

6)

„priemyselný cukor“ je každé množstvo vyrobeného cukru pridelené na konkrétny hospodársky rok navyše nad príslušné množstvo uvedené v bode 5 určené na priemyselnú výrobu jedného z výrobkov uvedených v článku 13 ods. 2;

7)

„priemyselná izoglukóza“ a „priemyselný inulínový sirup“ je každé množstvo vyrobeného izoglukózového alebo inulínového cukru pridelené na konkrétny hospodársky rok určené na priemyselnú výrobu jedného z výrobkov uvedených v článku 13 ods. 2;

8)

„nadbytočný cukor“, „nadbytočná izoglukóza“ a „nadbytočný inulínový sirup“ je každé množstvo vyrobeného cukru, izoglukózy alebo inulínového sirupu pridelené na konkrétny hospodársky rok, ktoré presahuje množstvá uvedené v bodoch 5, 6 a 7;

9)

„kvótovaná cukrová repa“ je všetka cukrová repa spracovaná na kvótovaný cukor;

10)

„dodávateľská zmluva“ je zmluva medzi predajcom a cukrovarom o dodávke cukrovej repy na výrobu cukru;

11)

„dohoda v rámci odvetvia“ je niektorá z týchto možností:

a)

dohoda uzatvorená ešte pred uzatvorením akejkoľvek dodávateľskej zmluvy na úrovni Spoločenstva medzi skupinou organizácií vnútroštátnych podnikov na jednej strane a skupinou organizácií vnútroštátnych predajcov na druhej strane,

b)

dohoda uzatvorená ešte pred uzatvorením akejkoľvek dodávateľskej zmluvy medzi podnikmi alebo organizáciou podnikov uznanými príslušným členským štátom na jednej strane a združením predajcov uznaným členským štátom na druhej strane,

c)

zákon o spoločnostiach a zákon o družstvách, pokiaľ upravujú dodávky cukrovej repy podielnikov, členov spoločnosti alebo družstva vyrábajúceho cukor, a to v prípade, že neexistuje žiadna dohoda podľa písmena a) alebo b),

d)

v prípade, že neexistuje žiadna z dohôd uvedených v písmene a) alebo b), dojednania existujúce pred uzatvorením akejkoľvek dodávateľskej zmluvy za predpokladu, že predajcovia, ktorí súhlasia s dojednaniami, dodávajú najmenej 60 % celkového množstva cukrovej repy, ktoré nakúpil podnik na výrobu cukru v jednom závode či vo viacerých závodoch.

12)

„cukor AKT/indický cukor“ je cukor spadajúci pod číselný znak KN 1701 pochádzajúci zo štátov uvedených v prílohe VI a dovážaný do Spoločenstva v rámci:

Protokolu 3 k prílohe V k Dohode o partnerstve AKT-ES

alebo

Dohody o trstinovom cukre medzi Európskym spoločenstvom a Indickou republikou (8);

13)

„rafinéria s celoročnou výrobou cukru“ je výrobná jednotka,

ktorej jedinou činnosťou je rafinácia dovezeného surového trstinového cukru,

alebo

ktorá v hospodárskom roku 2004/2005 rafináciou spracovala najmenej 15 000 ton dovezeného surového trstinového cukru.

HLAVA II

VNÚTORNÝ TRH

KAPITOLA 1

Ceny

Článok 3

Referenčné ceny

1.   Referenčné ceny bieleho cukru sú:

a)

631,9 EUR za tonu v každom hospodárskom roku 2006/2007 a 2007/2008;

b)

541,5 EUR za tonu v hospodárskom roku 2008/2009;

c)

404,4 EUR za tonu od hospodárskeho roku 2009/2010.

2.   Referenčné ceny surového cukru sú:

a)

496,8 EUR za tonu v každom hospodárskom roku 2006/2007 a 2007/2008;

b)

448,8 EUR za tonu v hospodárskom roku 2008/2009;

c)

335,2 EUR za tonu od hospodárskeho roku 2009/2010.

3.   Referenčné ceny uvedené v odsekoch 1 a 2 sa vzťahujú na nebalený cukor zo závodu. Vzťahujú sa na biely cukor a surový cukor štandardnej kvality uvedenej v prílohe I.

Článok 4

Oznamovanie ceny

Komisia zriadi informačný systém o cenách na trhu s cukrom vrátane systému zverejňovania cenových úrovní pre trh s cukrom.

Systém sa zakladá na informáciách poskytnutých podnikmi vyrábajúcimi biely cukor alebo inými prevádzkovateľmi vstupujúcimi na trh s cukrom. S týmito informáciami sa zaobchádza ako s dôvernými. Komisia zabezpečí, aby prostredníctvom uverejnených informácií nebolo možné zistiť ceny jednotlivých podnikov alebo prevádzkovateľov.

Článok 5

Minimálna cena cukrovej repy

1.   Minimálna cena pre kvótovanú cukrovú repu je:

a)

32,86 EUR za tonu v hospodárskom roku 2006/2007;

b)

29,78 EUR za tonu v hospodárskom roku 2007/2008;

c)

27,83 EUR za tonu v hospodárskom roku 2008/2009;

d)

26,29 EUR za tonu od hospodárskeho roku 2009/2010.

2.   Minimálna cena uvedená odseku 1 sa vzťahuje na cukrovú repu štandardnej kvality, ako sa uvádza v prílohe I.

3.   Od cukrovarov nakupujúcich kvótovanú cukrovú repu vhodnú na výrobu cukru, z ktorej majú v úmysle vyrábať kvótovaný cukor, sa vyžaduje, aby zaplatili aspoň minimálnu cenu, upravenú o cenový nárast alebo zníženie v závislosti od odchýlok od štandardnej kvality.

4.   Pri množstvách cukrovej repy, ktoré zodpovedajú množstvám priemyselného cukru alebo nadbytočného cukru a znamenajú prebytočné množstvo podľa článku 15, príslušný cukrovar upraví nákupnú cenu tak, aby sa rovnala najmenej minimálnej cene kvótovanej cukrovej repy.

Článok 6

Medzioborové dohody

1.   Dohody v rámci odvetvia a dodávateľské zmluvy musia byť v súlade s odsekom 3 a s nákupnými podmienkami stanovenými v prílohe II, najmä pokiaľ ide o podmienky nákupu, dodávky, prebierky a platby za cukrovú repu.

2.   Podmienky nákupu cukrovej repy a trstiny sa riadia dohodami v rámci odvetvia uzatvorenými medzi pestovateľmi týchto surovín v Spoločenstve a cukrovarníckymi podnikmi Spoločenstva.

3.   V dodávateľských zmluvách sa rozlišuje, či množstvá cukru, ktoré sa majú vyrobiť z cukrovej repy, sa vzťahujú na:

kvótovaný cukor,

cukor mimo kvóty.

4.   Každý cukrovarnícky podnik poskytne členskému štátu, v ktorom cukor vyrába, tieto informácie:

a)

množstvá cukrovej repy vzťahujúce sa na prvú zarážku odseku 3, na ktoré pred vysiatím uzatvorili dodávateľské zmluvy, a cukornatosť, na ktorej sa tieto zmluvy zakladajú;

b)

príslušný odhadovaný výnos.

Členské štáty môžu vyžadovať dodatočné informácie.

5.   Cukrovarnícke podniky, ktoré pred vysiatím nepodpísali dodávateľské zmluvy pri minimálnej cene kvótovanej cukrovej repy na množstvo cukrovej repy zodpovedajúce ich kvótovanému cukru, sú povinné zaplatiť aspoň minimálnu cenu kvótovanej cukrovej repy za všetku cukrovú repu, ktorú spracujú na cukor.

6.   Dohody v rámci odvetvia sa na základe schválenia príslušným členským štátom môžu odchýliť od odsekov 3 a 4.

7.   Ak dohody v rámci odvetvia neexistujú, príslušný členský štát v rámci tohto nariadenia podnikne nevyhnutné kroky na ochranu záujmov príslušných strán.

KAPITOLA 2

Výroba v rámci kvóty

Článok 7

Prideľovanie kvót

1.   Kvóty na výrobu cukru, izoglukózy a inulínového sirupu na vnútroštátnej a regionálnej úrovni sú stanovené v prílohe III.

2.   Členský štát pridelí kvótu každému podniku, ktorý vyrába cukor, izoglukózu alebo inulínový sirup a je zriadený na jeho území a schválený podľa článku 17.

Každému podniku sa pridelí kvóta, ktorá sa rovná súčtu kvót A a B podľa nariadenia (ES) č. 1260/2001, ktoré mu boli pridelené v hospodárskom roku 2005/2006.

3.   Pri prideľovaní kvóty cukrovarníckemu podniku, ktorý má viac ako jeden výrobný závod, členské štáty prijmú opatrenia, ktoré považujú za potrebné na riadne zohľadnenie záujmov pestovateľov cukrovej repy a trstiny.

Článok 8

Dodatočné kvóty na cukor

1.   Každý cukrovarnícky podnik môže najneskôr do 30. septembra 2007 členský štát, v ktorom je zriadený, požiadať o pridelenie dodatočnej kvóty na cukor.

Maximálne dodatočné kvóty na cukor na členský štát sú stanovené v bode I prílohy IV.

2.   Členský štát na základe žiadostí podľa cieľa a nediskriminačných kritérií stanoví množstvá, ktoré sú prijateľné. Ak súčet týchto žiadostí o dodatočné kvóty presahuje vnútroštátne množstvo, ktoré je k dispozícii, príslušný členský štát prijateľné množstvá proporcionálne zníži. Výsledné množstvá sú dodatočnou kvótou, ktorá je pridelená príslušnému podniku.

3.   Na dodatočné kvóty, ktoré boli pridelené podnikom v súlade s odsekmi 1 a 2, sa ukladá jednorazový odvod vo výške 730 EUR. Vyberá sa na tonu dodatočne pridelenej kvóty.

4.   Celkovú výšku uvedeného jednorazového odvodu, ktorý sa platí v súlade s odsekom 3, účtuje členský štát podnikom na svojom území, ktorým bola pridelená dodatočná kvóta.

Príslušný cukrovarnícky podnik zaplatí tento jednorazový odvod do termínu stanoveného príslušnými členskými štátmi. Najneskorší konečný termín je 28. februára 2008

5.   Ak cukrovarnícky podnik nezaplatí uvedený jednorazový odvod do 28. februára 2008, dodatočné kvóty sa nepovažujú za pridelené príslušnému cukrovarníckemu podniku.

Článok 9

Dodatočné a doplnkové kvóty na izoglukózu

1.   V hospodárskom roku 2006/2007 sa k celkovej kvóte na izoglukózu stanovenej v prílohe III pridáva kvóta na izoglukózu vo výške 100 000 ton. V každom z hospodárskych rokov 2007/2008 a 2008/2009 sa ku kvóte predchádzajúceho hospodárskeho roku pridáva ďalšia kvóta na izoglukózu vo výške 100 000 ton.

Členské štáty prideľujú dodatočné kvóty podnikom pomerne ku kvótam na izoglukózu, ktoré boli pridelené v súlade s článkom 7 ods. 2.

2.   Taliansko, Litva a Švédsko môžu v období od hospodárskeho roku 2006/2007 do hospodárskeho roku 2009/2010 na požiadanie zo strany každého podniku zriadenému na ich území prideliť doplnkovú kvótu na izoglukózu. Maximálne doplnkové kvóty na členský štát sú stanovené v bode II prílohy IV.

3.   Na kvóty, ktoré boli pridelené podnikom v súlade s odsekom 2, sa ukladá jednorazový odvod vo výške 730 EUR. Vyberá sa na tonu doplnkovej pridelenej kvóty.

Článok 10

Spravovanie kvót

1.   V súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 sa kvóty uvedené v prílohe III na hospodársky rok 2006/2007 upravia najneskôr do 30. septembra 2006 a na hospodárske roky 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010 a 2010/2011 najneskôr do konca februára predchádzajúceho hospodárskeho roku. Úpravy vychádzajú z uplatňovania článkov 8 a 9, ods. 2 tohto článku, článkov 14 a 19 tohto nariadenia a článku 3 nariadenia (ES) č. 320/2006.

2.   Pri zohľadnení výsledkov režimu reštrukturalizácie uvedeného v nariadení (ES) č. 320/2006 Komisia v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 najneskôr do konca februára 2010 rozhodne o spoločnom percente, o ktoré je potrebné znížiť existujúce kvóty na cukor, izoglukózu a inulínový sirup v prepočte na členský štát alebo na región s cieľom zabrániť nerovnováhe na trhu v hospodárskych rokoch od roku 2010/2011.

3.   Členské štáty podľa toho určia kvóty jednotlivým cukrovarníckym podnikom.

Článok 11

Prerozdelenie vnútroštátnych kvót

1.   Členský štát môže znížiť kvótu na cukor alebo izoglukózu pridelenú podniku založenému na jeho území

až o 25 % v hospodárskych rokoch 2006/2007 a 2007/2008 rešpektujúc pritom slobodu podnikov zúčastňovať sa na mechanizmoch ustanovených nariadením (ES) č. 320/2006,

a

až o 10 % v hospodárskom roku 2008/2009 a nasledujúcich rokoch.

2.   Členské štáty môžu presúvať kvóty medzi podnikmi v súlade s pravidlami uvedenými v prílohe V, pričom zvážia záujmy každej zo zainteresovaných strán, najmä pestovateľov cukrovej repy a trstiny.

3.   Množstvá odobraté podľa odsekov 1 a 2 pridelí príslušný členský štát jednému podniku alebo viacerým podnikom na svojom území bez ohľadu na to, či tieto podniky majú alebo nemajú pridelené kvóty.

KAPITOLA 3

Výroba mimo kvóty

Článok 12

Rozsah pôsobnosti

Cukor, izoglukózu alebo inulínový sirup vyrobený počas hospodárskeho roku navyše nad kvótu uvedenú v článku 7 možno:

a)

použiť na výrobu určitých výrobkov uvedených v článku 13;

b)

preniesť do výrobnej kvóty nasledujúceho hospodárskeho roku v súlade s článkom 14;

c)

použiť v osobitnom zásobovacom režime pre najvzdialenejšie regióny v súlade s hlavou II nariadenia (ES) č. 247/2006;

alebo

d)

vyviezť v rámci množstevného limitu stanoveného v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 za dodržania záväzkov vyplývajúcich z dohôd uzavretých podľa článku 300 zmluvy.

Iné množstvá sa považujú za nadbytočné v zmysle článku 15.

Článok 13

Priemyselný cukor

1.   Priemyselný cukor, priemyselná izoglukóza a priemyselný inulínový sirup sa zachovajú na výrobu niektorého z výrobkov uvedených v odseku 2, ak:

a)

boli predmetom dodávateľskej zmluvy uzatvorenej pred koncom hospodárskeho roku medzi výrobcom a užívateľom, ktorým bolo udelené schválenie podľa článku 17;

a

b)

boli doručené užívateľovi najneskôr do 30. novembra nasledujúceho hospodárskeho roku.

2.   Komisia v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 zostaví zoznam výrobkov, pri výrobe ktorých sa používa priemyselný cukor, priemyselná izoglukóza a priemyselný inulínový sirup.

V zozname je najmä:

a)

bioetanol, alkohol, rum, živé kvasinky a množstvá sirupov na rozširovanie a sirupov na spracovanie na „rinse appelstroop“;

b)

niektoré priemyselné výrobky, ktoré neobsahujú cukor, ale pri ktorých výrobe sa používa cukor, izoglukóza alebo inulínový sirup; a

c)

niektoré výrobky chemického alebo farmaceutického priemyslu, ktoré obsahujú cukor, izoglukózu alebo inulínový sirup.

3.   Na výrobky uvedené v článku 1 ods. 1 písm. b) až e) možno poskytnúť výrobnú finančnú náhradu, ak nadbytočný cukor alebo dovezený cukor, nadbytočná izoglukóza alebo nadbytočný inulínový sirup na výrobu výrobkov uvedených v odseku 2 písm. b) a c) tohto článku nie sú dostupné za cenu zodpovedajúcu svetovej cene.

Výrobná finančná náhrada sa stanoví pri zohľadnení najmä nákladov vyplývajúcich z použitia dovezeného cukru, ktoré by priemysel musel znášať v prípade dodávky na svetový trh a ceny nadbytočného cukru na trhu Spoločenstva alebo referenčnej ceny, ak neexistuje nadbytočný cukor.

Článok 14

Prevedenie nadbytočného cukru

1.   Každý podnik môže rozhodnúť o prevedení svojej celej produkcie alebo jej časti predstavujúcej nadbytok nad pridelenú kvótu na cukor, izoglukózu alebo inulínový sirup, pričom sa táto považuje za časť produkcie nasledujúceho hospodárskeho roku. Bez toho, aby bol dotknutý odsek 3, toto rozhodnutie je neodvolateľné.

2.   Podniky, ktoré prijmú rozhodnutie uvedené v odseku 1:

a)

oznámia príslušnému členskému štátu pred dátumom, ktorý tento štát určí:

medzi 1. februárom a 30. júnom bežného hospodárskeho roku množstvá trstinového cukru, ktoré sa prevádzajú;

medzi 1. februárom a 15. aprílom bežného hospodárskeho roku množstvá cukru alebo inulínového sirupu, ktoré sa prevádzajú;

b)

uskladnia tieto množstvá na ich vlastné náklady až do konca bežného hospodárskeho roku.

3.   Ak bola celková výroba podniku v príslušnom hospodárskom roku nižšia ako odhad vykonaný pri prijatí rozhodnutia v súlade s odsekom 1, prevedené množstvo možno so spätnou platnosťou upraviť najneskôr do 31. októbra nasledujúceho hospodárskeho roku.

4.   Prevedené množstvá sa považujú za prvé množstvá vyrobené v rámci kvóty nasledujúceho hospodárskeho roku.

Článok 15

Nadbytočné množstvo

1.   Nadbytočné množstvo sa ukladá na množstvá:

a)

nadbytočného cukru, nadbytočnej izoglukózy a nadbytočného inulínového sirupu vyrobeného počas ktoréhokoľvek hospodárskeho roku okrem množstiev prevedených do výrobnej kvóty nasledujúceho hospodárskeho roku a uskladnených v súlade s článkom 14 alebo množstiev uvedených v článku 12 písm. c) a d);

b)

priemyselného cukru, priemyselnej izoglukózy a priemyselného inulínového sirupu, pri ktorých do určeného dátumu nebolo potvrdené, že sa spracovali na niektorý z výrobkov uvedených v článku 13 ods. 2;

c)

cukru, izoglukózy a inulínového sirupu, ktorý bol stiahnutý z trhu v súlade s článkom 19 a pre ktorý nie sú splnené záväzky stanovené v článku 19 ods. 3.

2.   Nadbytočné množstvo sa určí v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 na dostatočne vysokej úrovni, aby sa zabránilo hromadeniu množstiev uvedených v odseku 1.

3.   Poplatky za nadbytočné množstvo podľa odseku 1 účtuje členský štát od podnikov na svojom území podľa vyrobených množstiev uvedených v odseku 1, ktoré boli stanovené pre podniky na príslušný hospodársky rok.

KAPITOLA 4

Riadenie trhu

Článok 16

Výrobný poplatok

1.   S platnosťou od hospodárskeho roku 2007/2008 sa od podnikov vyrábajúcich cukor, izoglukózu a inulínový sirup, ktoré sú držiteľmi kvóty na cukor, kvóty na izoglukózu a kvóty na inulínový sirup vyberá za tieto kvóty výrobný poplatok.

2.   Výrobný poplatok je stanovený na 12,00 EUR za tonu kvótovaného cukru a kvótovaného inulínového sirupu. Pri izoglukóze sa výrobný poplatok stanovuje na úrovni 50 % poplatku platného pre cukor.

3.   Celkové množstvo výrobných poplatkov zaplatených v súlade s odsekom 1 členské štáty účtujú podnikom na svojom území podľa kvót, ktoré im boli pridelené v príslušnom hospodárskom roku.

Podniky vykonajú platby najneskôr do konca februára príslušného hospodárskeho roku.

4.   Podniky Spoločenstva vyrábajúce cukor a inulínový sirup môžu žiadať od pestovateľov cukrovej repy alebo trstiny, alebo od dodávateľov čakanky, aby znášali do 50 % príslušných výrobných poplatkov.

Článok 17

Schválení prevádzkovatelia

1.   Členské štáty na požiadanie poskytnú schválenie podnikom vyrábajúcim cukor, izoglukózu alebo inulínový sirup alebo podniku, ktorý spracúva tieto výrobky na výrobky uvedené v zozname uvedenom v článku 13 ods. 2 pod podmienkou, že podnik:

a)

osvedčí svoje profesionálne výrobné kapacity;

b)

súhlasí s poskytovaním akýchkoľvek informácií a s tým, aby bol kontrolovaný v zmysle tohto nariadenia;

c)

nepodlieha odobratiu alebo zadržaniu schválenia.

2.   Schválené podniky poskytnú členskému štátu, na území ktorého vykonávajú zber cukrovej repy, trstiny alebo rafináciu, tieto informácie:

a)

množstvá cukrovej repy alebo trstiny, na ktoré sa uzatvorila dodávateľská zmluva, ako aj príslušné odhady výnosov repy alebo trstiny a cukru na hektár;

b)

údaje týkajúce sa predbežných a skutočných dodávok cukrovej repy, trstiny a surového cukru, ako aj výroby cukru a vyhlásení o zásobách cukru;

c)

množstvá predaného bieleho cukru a príslušné ceny a podmienky.

Článok 18

Súkromné skladovanie a intervencia

1.   Ak sa počas reprezentatívneho obdobia zaznamená v Spoločenstve nižšia priemerná cena ako je referenčná cena, pričom je pravdepodobné, že zostane na tejto úrovni, môže sa pri zohľadnení situácie na trhu poskytnúť pomoc na súkromné skladovanie bieleho cukru podnikom, ktoré majú pridelenú kvótu na cukor.

2.   Počas hospodárskych rokov 2006/2007, 2007/2008, 2008/2009 a 2009/2010 intervenčná agentúra, ktorú ustanoví každý členský štát, v ktorom sa cukor vyrába, vykúpi pre Spoločenstvo všetok biely cukor alebo surový cukor v celkovom množstve do 600 000 ton, vyjadrené v bielom cukri, za hospodársky rok, ktorý sa jej ponúkne, za podmienky, že daný cukor:

bol vyrobený v rámci kvóty a z cukrovej repy alebo trstiny zozbieranej v Spoločenstve;

bol predmetom zmluvy o skladovaní uzatvorenej medzi predávajúcim a zásahovou agentúrou.

Intervenčné agentúry vykupujú za 80 % referenčnej ceny stanovenej v článku 3 v hospodárskom roku nasledujúcom po hospodárskom roku počas, ktorého bola podaná ponuka. Ak sa kvalita cukru líši od štandardnej kvality, pre ktorú je stanovená referenčná cena, táto cena sa príslušne zvýši alebo zníži.

3.   Intervenčné agentúry môžu predávať cukor iba za cenu, ktorá je vyššia ako referenčná cena stanovená pre hospodársky rok, v ktorom sa predaj uskutočňuje.

V súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 a za dodržania záväzkov vyplývajúcich z dohôd uzavretých podľa článku 300 zmluvy však možno rozhodnúť, že intervenčné agentúry:

a)

môžu predávať cukor za cenu rovnajúcu sa alebo nižšiu ako je referenčná cena uvedená v prvom pododseku, ak sa má cukor:

použiť ako krmivo pre zvieratá,

alebo

vyviezť buď bez ďalšieho spracovania, alebo po spracovaní na výrobky uvedené v prílohe I k zmluve, alebo na výrobky uvedené v prílohe VII k tomuto nariadeniu.

b)

majú sprístupniť nespracovaný cukor, ktorý majú, charitatívnym organizáciám uznaným príslušným členským štátom alebo Komisiou v prípadoch, ak členský štát takúto organizáciu neuznal, na ľudskú spotrebu na vnútornom trhu Spoločenstva za cenu, ktorá je nižšia ako súčasná referenčná cena alebo bezplatne za distribúciu ako súčasť operácií na pomoc jednotlivcom v núdzi.

Článok 19

Stiahnutie cukru z trhu

1.   Na zachovanie štrukturálnej rovnováhy trhu pri cenovej hladine blízkej referenčnej cene, pri zohľadnení záväzkov Spoločenstva vyplývajúcich z dohôd uzatvorených v súlade s článkom 300 zmluvy, možno až do začiatku nasledujúceho hospodárskeho roku stiahnuť z trhu určité percento kvótovaného cukru, kvótovanej izoglukózy a kvótovaného inulínového sirupu, pričom toto percento je pre všetky členské štáty spoločné.

V takom prípade sa o rovnaké percento pre príslušný hospodársky rok zníži tradičná potreba dodávok na rafinovanie dovážaného surového cukru uvedených v článku 29 ods. 1 tohto nariadenia.

2.   Percento určené na stiahnutie z trhu uvedené v odseku 1 sa stanoví najneskôr do 31. októbra príslušného hospodárskeho roku na základe očakávaných trendov na trhu počas daného hospodárskeho roku.

3.   Každý podnik, ktorému bola pridelená kvóta, na vlastné náklady uskladní na obdobie stiahnutia také množstvá cukru, ktoré zodpovedajú danému percentu jeho kvótovanej výroby na príslušný hospodársky rok, ktoré je uvedené v odseku 1.

Množstvá cukru stiahnuté z trhu počas hospodárskeho roku sa považujú za prvé množstvá vyrobené v rámci kvóty na ďalší hospodársky rok. Pri zohľadnení očakávaných trendov na trhu s cukrom však možno v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 rozhodnúť, aby sa v danom a/alebo nasledujúcom hospodárskom roku všetok stiahnutý cukor, izoglukóza a inulínový sirup, alebo ich časť považovali za:

nadbytočný cukor, nadbytočnú izoglukózu a nadbytočný inulínový sirup, ktoré sa môžu stať priemyselným cukrom, priemyselnou izoglukózou a priemyselným inulínovým sirupom

alebo

dočasnú produkciu v rámci kvóty, ktorej časť možno vyhradiť na vývoz, za dodržania záväzkov Spoločenstva, ktoré vyplývajú z dojednaní uzatvorených podľa článku 300 zmluvy.

4.   Ak sú dodávky cukru v Spoločenstve nedostatočné, možno v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 rozhodnúť, že sa určité množstvo stiahnutého cukru, izoglukózy a inulínového sirupu môže predať na trhu Spoločenstva ešte pred uplynutím obdobia, na ktoré boli tieto výrobky stiahnuté.

Článok 20

Skladovanie na základe rozličných opatrení

Cukor uskladnený počas hospodárskeho roku na základe niektorého z opatrení uvedených v článku 14, článku 18 alebo článku 19 nemôže byť predmetom súkromného alebo verejného skladovania na základe žiadnych iných ustanovení.

HLAVA III

OBCHODOVANIE S TRETÍMI KRAJINAMI

KAPITOLA 1

Spoločné ustanovenia o dovoze a vývoze

Článok 21

Kombinovaná nomenklatúra

Všeobecné pravidlá na výklad kombinovanej nomenklatúry a osobitné pravidlá na jej uplatňovanie sa uplatňujú pri colnej klasifikácii výrobkov uvedených v tomto nariadení. Colná nomenklatúra vyplývajúca z uplatňovania tohto nariadenia sa zahrnie do Spoločného colného sadzobníka.

Článok 22

Všeobecné princípy

Ak nie je inak stanovené v tomto nariadení alebo v ustanoveniach prijatých na jeho základe, v obchode s tretími krajinami sa zakazuje:

a)

ukladanie akýchkoľvek poplatkov, ktoré majú rovnaký účinok ako clo;

b)

uplatňovanie akýchkoľvek kvantitatívnych obmedzení alebo opatrení, ktoré majú rovnaký účinok.

Článok 23

Vývozné a dovozné povolenia

1.   Dovozy do Spoločenstva alebo vývozy z neho týkajúce sa ktoréhokoľvek z výrobkov uvedených v článku 1 ods. 1 okrem výrobkov podľa písmena h) sú predmetom predkladania dovozných a vývozných povolení. Odchýlky sa však môžu stanoviť, ak sa pri spravovaní niektorých dovozov cukru povolenia nevyžadujú.

2.   Členské štáty vydajú povolenia ktorémukoľvek žiadateľovi bez ohľadu na miesto jeho usadenia v rámci Spoločenstva a bez toho, aby boli príslušné opatrenia prijaté na uplatňovanie článkov 28 a 32 tohto nariadenia, článku 12 ods. 5 nariadenia Rady (ES) č. 980/2005 z 27. júna 2005, ktorým sa uplatňuje systém všeobecných colných preferencií (9) a na uplatňovanie dohôd uzatvorených v súlade s článkom 133 alebo článkom 300 zmluvy.

3.   Dovozné a vývozné povolenia sú platné v rámci celého Spoločenstva.

Povolenia sa vydávajú pod podmienkou, že sa zloží záruka, ktorou sa ručí za to, že výrobky sa dovezú alebo vyvezú počas platnosti povolenia. Okrem prípadov vyššej moci záruka prepadne celkom alebo čiastočne, ak sa v rámci tejto lehoty dovoz alebo vývoz neuskutoční alebo sa uskutoční iba čiastočne.

4.   Podmienky platnosti povolení sa stanovia v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2.

Článok 24

Aktívny zušľachťovací styk

Do rozsahu nevyhnutného na to, aby spoločná organizácia trhov v sektore cukru správne spĺňalo svoju funkciu, možno v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 plne alebo čiastočne zakázať používanie aktívneho zušľachťovacieho styku pre výrobky uvedené v článku 1 ods. 1.

Článok 25

Bezpečnostné opatrenie

1.   Ak je z dôvodu dovozu či vývozu niektorého výrobku alebo viacerých výrobkov uvedených v článku 1 ods. 1 trh Spoločenstva ovplyvnený alebo hrozí, že sa vážne naruší s pravdepodobnosťou, že sa ohrozí dosiahnutie cieľov stanovených v článku 33 zmluvy, môžu sa pri obchodovaní prijať vhodné opatrenia rešpektujúce medzinárodné záväzky Spoločenstva, až kým toto narušenie alebo ohrozenie nepominie.

2.   Ak nastane situácia uvedená v odseku 1, o potrebných opatreniach rozhodne Komisia na žiadosť členského štátu alebo z vlastnej iniciatívy.

Ak Komisia dostane od členského štátu žiadosť, rozhodne o nej do troch pracovných dní odo dňa prijatia tejto žiadosti.

Tieto opatrenia sa oznámia členským štátom a uplatňujú sa okamžite.

3.   Opatrenia, o ktorých rozhodla Komisia podľa odseku 2, môže ktorýkoľvek členský štát predložiť Rade do troch pracovných dní odo dňa, kedy sa mu oznámili. Rada bezodkladne zasadne. Na základe kvalifikovanej väčšiny môže Rada príslušné opatrenia zmeniť a doplniť alebo zrušiť do jedného mesiaca od dátumu ich predloženia.

4.   Opatrenia, ktoré sa vzťahujú na členov WTO a ktoré boli prijaté podľa tohto článku, sa však uplatňujú na základe nariadenia Rady (ES) č. 3285/94 z 22. decembra 1994 o spoločných pravidlách na dovozy (10).

KAPITOLA 2

Opatrenia vzťahujúce sa na dovoz

Článok 26

Dovozné clá

1.   Ak toto nariadenie neuvádza inak, na výrobky uvedené v článku 1 ods. 1 sa vzťahujú sadzby dovozného cla podľa Spoločného colného sadzobníka.

2.   Bez ohľadu na odsek 1 môže Komisia pozastaviť uplatňovanie dovozného cla na celé množstvo alebo časť určitých množstiev nasledujúcich výrobkov, aby sa zabezpečilo dostatočné zásobovanie trhu Spoločenstva prostredníctvom dovozu z tretích krajín:

surový cukor na rafináciu spadajúci pod číselné znaky KN 1701 11 10 a 1701 12 10,

melasy spadajúce pod číselný znak KN 1703.

3.   S cieľom zaručiť dodávku nevyhnutnú pre výrobu výrobkov uvedených v článku 13 ods. 2 môže Komisia pozastaviť uplatňovanie dovozných ciel na celé množstvo alebo na časť určitých množstiev cukru spadajúceho pod číselný znak KN 1701 a izoglukózy spadajúcej pod číselné znaky KN 1702 30 10, 1702 40 10, 1702 60 10 a 1702 90 30.

Článok 27

Riadenie dovozu

1.   S cieľom predísť alebo zabrániť nepriaznivým vplyvom na trh Spoločenstva, ktoré by mohli nastať v dôsledku dovozu určitých výrobkov uvedených v článku 1 ods. 1, dovoz jedného alebo viacerých takých výrobkov pri colnej sadzbe uvedenej v Spoločnom colnom sadzobníku podlieha platbe dodatočného dovozného cla, ak sú splnené podmienky určené v článku 40 ods. 1 písm. e) a ak nie je pravdepodobné, že by dovoz narušil trh Spoločenstva alebo by účinky boli neprimerané vzhľadom na stanovené ciele.

2.   Dovoz vykonaný pri cene nižšej ako je hladina, ktorú Spoločenstvo oznámilo Svetovej obchodnej organizácii („spúšťacia cena“), môže podliehať dodatočnému dovoznému clu.

Dovozné ceny, ktoré je potrebné zohľadniť pri uvalení dodatočného dovozného cla, sa stanovia na základe dovozných cien CIF príslušnej zásielky.

Dovozné ceny CIF sa porovnajú s reprezentatívnymi cenami výrobku na svetovom trhu alebo s cenou výrobku na dovoznom trhu Spoločenstva.

3.   Dodatočné dovozné clo možno uložiť aj v prípade, ak objem dovozu v ktoromkoľvek roku, v ktorom sa prejavia, alebo je pravdepodobné, že sa prejavia, nepriaznivé vplyvy uvedené v odseku 1, presahuje úroveň vychádzajúcu z možností prístupu na trh určenú ako percento príslušnej domácej spotreby počas troch predchádzajúcich rokov („spúšťací objem“).

Článok 28

Colné kvóty

1.   Colné kvóty na dovozy výrobkov uvedených v článku 1 ods. 1 vyplývajúce z dohôd uzatvorených v súlade s článkom 300 zmluvy alebo z akéhokoľvek iného aktu Rady stanovuje a spravuje Komisia podľa podrobných pravidiel prijatých v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 tohto nariadenia.

2.   Colné kvóty sa spravujú spôsobom, ktorý vylučuje akúkoľvek diskrimináciu medzi príslušnými prevádzkovateľmi, uplatňovaním niektorej z týchto metód, ich kombináciou alebo inou vhodnou metódou:

a)

metóda založená na chronologickom poradí podania žiadostí (zásada „kto skôr príde, ten skôr melie“);

b)

metóda rozdeľovania podľa pomeru požadovaných množstiev v čase podania žiadostí (použitie „metódy simultánneho preskúmania“);

c)

metóda založená na zohľadnení tradičných modelov obchodovania (použitie metódy „tradičný dovozca/nový dovozca“).

3.   Prijatá metóda spravovania kladie v prípade potreby náležitý dôraz na zásobovacie požiadavky trhu Spoločenstva a na potrebu udržiavať rovnováhu trhu.

Článok 29

Tradičná potreba zásob na rafináciu

1.   Bez ohľadu na článok 19 ods. 1 je tradičná potreba zásob cukru na rafináciu v Spoločenstve stanovená na 1 796 351 ton na hospodársky rok (vyjadrená v bielom cukre).

Počas hospodárskych rokov 2006/2007, 2007/2008 a 2008/2009 sa tradičná potreba zásob rozdelí takto:

296 627 ton pre Francúzsko;

291 633 ton pre Portugalsko;

19 585 ton pre Slovinsko;

59 925 ton pre Fínsko;

1 128 581 ton pre Veľkú Britániu.

2.   Tradičná potreba dodávky uvedená v prvom pododseku odseku 1 sa zvýši:

a)

o 50 000 ton v hospodárskom roku 2007/2008 a o 100 000 ton od hospodárskeho roku 2008/2009. Tieto množstvá budú dostupné Taliansku iba v hospodárskych rokoch 2007/2008 a 2008/2009;

b)

o 30 000 ton od hospodárskeho roku 2006/2007 a o doplnkových 35 000 ton od hospodárskeho roku, v ktorom sa kvóta na cukor znížila o najmenej 50 %.

Množstvá uvedené v písmene b) prvého pododseku sa týkajú surového trstinového cukru a sú vyhradené pre hospodárske roky 2006/2007, 2007/2008 a 2008/2009 iba pre jediný závod na spracovanie cukrovej repy v prevádzke v Portugalsku v roku 2005. Tento spracovateľský závod sa považuje za rafinériu s celoročnou výrobou cukru.

3.   Dovozné povolenia na cukor určený na rafináciu sa vydávajú iba rafinériám s celoročnou výrobou cukru pod podmienkou, že príslušné množstvá neprevýšia množstvá, ktoré možno doviezť v rámci tradičnej potreby dodávky uvedenej v odsekoch 1 a 2. Môžu sa prevádzať iba medzi rafinériami s celoročnou výrobou cukru a ich platnosť uplynie koncom hospodárskeho roku, na ktorý boli vydané.

Tento odsek sa uplatňuje na hospodárske roky 2006/2007, 2007/2008 a 2008/2009 a na prvé tri mesiace každého ďalšieho hospodárskeho roku.

4.   Uplatňovanie dovozného cla na trstinový cukor určený na rafináciu spadajúci pod číselný znak KN 1701 11 10 a pochádzajúci zo štátov uvedených v prílohe VI sa pozastaví na doplnkové množstvo potrebné na umožnenie primeraného zásobovania rafinérií s celoročnou výrobou cukru na každý z hospodárskych rokov 2006/2007, 2007/2008 a 2008/2009.

Dodatočné množstvo sa stanovuje v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2, pričom sa vychádza z rovnováhy medzi tradičnou potrebou dodávky uvedenou v odseku 1 tohto článku a predpokladanou dodávkou cukru určeného na rafinovanie pre príslušný hospodársky rok. Túto rovnováhu možno počas hospodárskeho roku prehodnotiť v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 a možno ju zakladať na historických odhadoch paušálnych množstiev surového cukru určeného na spotrebu.

Článok 30

Zaručená cena

1.   Zaručené ceny určené pre AKT/indický cukor sa uplatňujú na dovoz surového a bieleho cukru štandardnej kvality:

a)

z najmenej rozvinutých krajín podľa dojednaní uvedených v článkov 12 a 13 nariadenia (ES) č. 980/2005;

b)

zo štátov uvedených v prílohe VI k tomuto nariadeniu na doplnkové množstvo uvedené v článku 29 ods. 4.

2.   K žiadostiam na dovozné povolenia na cukor, ktorý využíva zaručenú cenu, sa dokladá vývozné povolenie, ktoré vydali orgány vyvážajúcej krajiny potvrdzujúce súlad cukru s pravidlami stanovenými v príslušných dohodách.

Článok 31

Záväzky podľa protokolu o cukre

V súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 sa môžu prijať opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa AKT/indický cukor dovážal do Spoločenstva za podmienok uvedených v protokole 3 k prílohe V k Dohode o partnerstve AKT – ES a v Dohode o trstinovom cukre medzi Európskym spoločenstvom a Indickou republikou. V prípade potreby sa tieto opatrenia môžu odchyľovať od článku 29 tohto nariadenia.

KAPITOLA 3

Ustanovenia uplatňované na vývozy

Článok 32

Rozsah pôsobnosti vývozných náhrad

1.   V rozsahu nevyhnutnom na to, aby sa umožnil vývoz výrobkov uvedených v článku 1 ods. 1 písm. b) a c) bez ďalšieho spracovania alebo vo forme spracovaných výrobkov uvedených v prílohe VII na základe cenových ponúk alebo cien cukru na svetovom trhu a v rámci obmedzení vyplývajúcich z dohôd uzavretých v súlade s článkom 300 zmluvy, môže byť rozdiel medzi uvedenými ponukami alebo cenami a cenami v Spoločenstve môže byť pokrytý vývoznými finančnými náhradami.

2.   Pre vývozné náhrady poskytované na výrobky uvedené v článku 1 ods. 1 písm. d), a g) a vyvážané bez ďalšieho spracovania alebo vo forme spracovaných výrobkov uvedených v prílohe VII možno vytvoriť rezervu.

V takom prípade sa určí výška náhrady na tonu sušiny s osobitným zreteľom na:

a)

náhradu uplatňovanú na vývozy výrobkov spadajúcich pod číselný znak KN 1702 30 91,

b)

náhradu uplatňovanú na vývozy výrobkov uvedených v článku 1 ods. 1 písm. c),

c)

hospodárske aspekty plánovaných vývozov.

3.   Náhrada za vývoz surového cukru štandardnej kvality vymedzenej v prílohe I nesmie presiahnuť 92 % náhrady poskytovanej za biely cukor. Toto obmedzenie sa však neuplatňuje na vývozné náhrady určené za vývoz kandizovaného cukru.

4.   Náhrady za vývoz výrobkov vo forme spracovaných výrobkov uvedených v prílohe VII nesmú byť vyššie ako náhrady uplatňované na vývoz tých istých výrobkov bez ďalšieho spracovania.

Článok 33

Stanovenie vývozných náhrad

1.   Množstvá, ktoré možno vyviezť s vývoznou náhradou, sa určia metódou, ktorá:

a)

najviac vyhovuje charakteru výrobku a situácii na príslušnom trhu, pričom sa umožní čo najúčinnejšie využitie dostupných zdrojov a zohľadní sa účinnosť a štruktúra vývozov Spoločenstva bez toho, aby došlo k diskriminácii medzi príslušnými prevádzkovateľmi, najmä medzi veľkými a malými prevádzkovateľmi;

b)

je pre prevádzkovateľov administratívne najmenej zložitá s ohľadom na administratívne požiadavky.

2.   Vývozné náhrady sú v rámci celého Spoločenstva rovnaké. Môžu sa líšiť podľa miesta určenia, ak si to vyžaduje situácia na svetovom trhu alebo špecifické požiadavky určitých trhov.

Vývozné náhrady sa stanovia v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2.

Náhrady sa môžu stanoviť:

a)

v pravidelných intervaloch;

b)

vypísaním verejnej súťaže na výrobky, na ktoré sa v minulosti ustanovil takýto postup.

Vývozné náhrady určené v pravidelných intervaloch môže Komisia v prípade potreby v tomto intervale zmeniť a doplniť, a to buď na požiadanie členského štátu alebo z vlastnej iniciatívy.

3.   Vývozné náhrady na výrobky uvedené v článku 32 ods. 1 a 2 a vyvážané bez ďalšieho spracovania sa udeľujú iba na základe žiadosti a preukázania vývozného povolenia.

Vývozná náhrada uplatňovaná na výrobky uvedené v článku 32 ods. 1 a 2 a vyvážané bez ďalšieho spracovania je náhrada uplatňovaná v deň žiadosti o udelenie povolenia a v prípade diferencovaných náhrad uplatňovaná v ten istý deň:

a)

pre miesto určenia uvedené v povolení,

alebo

b)

tam, kde je to vhodné, pre skutočné miesto určenia, ak sa líši od miesta určenia uvedeného v povolení, v takom prípade výška náhrady nepresiahne výšku uplatňovanú na miesto určenia uvedené v povolení.

4.   Rozsah pôsobnosti odseku 3 sa môže rozšíriť tak, aby sa uplatňoval na príslušné výrobky, ktoré sa vyvážajú vo forme spracovaných výrobkov uvedených v prílohe VII, a to v súlade s postupom uvedeným v článku 16 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 3448/93 zo 6. decembra 1993 stanovujúce obchodné opatrenia uplatňované na niektoré tovary vznikajúce spracovaním poľnohospodárskych výrobkov (11). Podrobné vykonávacie pravidlá sa prijmú v súlade s týmto postupom.

Článok 34

Vývozné obmedzenia

Dodržiavanie objemových záväzkov vyplývajúcich z dohôd uzavretých v súlade s článkom 300 zmluvy sa zabezpečuje na základe vývozných povolení vydaných na referenčné obdobia, ktoré sa uplatňujú na príslušné výrobky.

Článok 35

Vývozné obmedzenia

1.   Ak cenové ponuky na jeden alebo viac výrobkov uvedených v článku 1 ods. 1 alebo ich ceny na svetovom trhu dosiahnu úroveň, ktorá narúša alebo ktorá takýmto narúšaním ohrozuje dostupnosť zásobovania trhu Spoločenstva a ak je pravdepodobné, že situácia bude pokračovať a ešte sa zhoršovať, môžu sa v prípade extrémneho nebezpečenstva prijať vhodné opatrenia.

2.   Prijaté opatrenia podľa tohto článku sa uplatňujú so zreteľom na záväzky vyplývajúce z dohôd uzatvorených v súlade s článkom 300 ods. 2 zmluvy.

HLAVA IV

VŠEOBECNÉ, PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

KAPITOLA 1

všeobecné ustanovenia

Článok 36

Štátna pomoc

1.   Ak toto nariadenie neustanovuje inak, na výrobu a obchodovanie s výrobkami uvedenými v článku 1 ods. 1 sa okrem štátnej pomoci uvedenej v odsekoch 2 a 3 tohto článku uplatňujú články 87, 88 a 89 zmluvy.

2.   Členské štáty, ktoré znížia kvótu na cukor o viac ako 50 %, môžu udeliť dočasnú štátnu pomoc v období, v ktorom sa vypláca prechodná pomoc pestovateľom cukrovej repy v súlade s kapitolou 10f nariadenia Rady (ES) č. 319/2006 z 20. februára 2006, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1782/2003, ktorým sa stanovujú spoločné pravidlá režimov priamej podpory v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky a ktorým sa zavádzajú niektoré režimy podpory pre poľnohospodárov (12). Komisia na základe žiadosti zo strany ktoréhokoľvek príslušného členského štátu rozhodne o celkovej výške štátnej pomoci dostupnej pre toto opatrenie.

Dočasná pomoc uvedená v prvom pododseku v prípade Talianska nepresiahne celkovú výšku 11 EUR na hospodársky rok na tonu cukrovej repy, ktorá sa udelí pestovateľom cukrovej repy a na prepravu cukrovej repy.

3.   Fínsko môže pestovateľom cukrovej repy udeliť pomoc do 350 EUR na hektár na hospodársky rok.

4.   Členské štáty do 30 dní od konca každého hospodárskeho roka oznámia Komisii sumu, ktorú v danom hospodárskom roku skutočne udelili.

Článok 37

Doložka o narušení

Ak sa zaznamená významný nárast alebo pokles cien na trhu Spoločenstva a ak:

boli prijaté všetky dostupné opatrenia podľa ostatných článkov tohto nariadenia,

a

situácia by pravdepodobne naďalej narúšala trh alebo by hrozilo, že ho naruší,

možno prijať ďalšie nevyhnutné opatrenia.

Článok 38

Komunikácia

Členské štáty a Komisia sa vzájomne informujú o všetkom, čo je nevyhnutné na uplatňovanie tohto nariadenia a na plnenie medzinárodných záväzkov týkajúcich sa výrobkov uvedených v článku 1 ods. 1.

Článok 39

Riadiaci výbor pre cukor

1.   Komisii pomáha riadiaci výbor pre cukor (ďalej len „výbor“).

2.   Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňujú sa články 4 a 7 rozhodnutia 1999/468/ES.

Lehota ustanovená v článku 4 ods. 3 rozhodnutia 1999/468/ES je jeden mesiac.

3.   Výbor prijme svoj rokovací poriadok.

Článok 40

Vykonávacie pravidlá

1.   V súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 sa na vykonávanie tohto nariadenia prijmú podrobné pravidlá. Obsahujú najmä:

a)

podrobné pravidlá na uplatňovanie článkov 3 až 6, najmä tých, ktoré sa týkajú nárastov a poklesov cien, ktoré sa majú uplatňovať pri odchýlkach od štandardu referenčnej ceny podľa článku 3 ods. 3 a od minimálnej ceny uvedenej v článku 5 ods. 3;

b)

podrobné pravidlá na uplatňovanie článkov 7 až 10;

c)

podrobné pravidlá na uplatňovanie článkov 12, 13, 14 a 15, najmä však podmienok na udeľovanie výrobných náhrad, výšky náhrad a žiaducich množstiev;

d)

podrobné pravidlá týkajúce sa ustanovenia a oznamovania množstiev uvedených v článkoch 8, 9, 15 a 16;

e)

podrobné pravidlá uplatňovania článkov 26, 27 a 28. Tieto opatrenia môžu zahŕňať najmä:

(i)

všetky pozastavenia uvedené v článku 26 ods. 2 a 3, ktoré by mohli byť stanovené prostredníctvom verejnej súťaže;

(ii)

špecifikácie výrobkov, na ktoré sa môže vzťahovať dodatočné dovozné clo podľa článku 27;

(iii)

ročné colné kvóty podľa článku 28 ods. 1, ak je nevyhnutné, aby boli vhodne rozdelené postupne na celý rok, a stanovenie administratívneho postupu, ktorý sa má použiť a ktorý v prípade potreby obsahuje:

záruky pokrývajúce charakter, vznik a pôvod výrobku;

uznanie dokumentu použitého na overenie záruk uvedených v prvej zarážke;

podmienky, za ktorých sa vydávajú dovozné povolenia a časové obdobie ich platnosti;

f)

podrobné pravidlá na uplatňovanie článkov 36 a 38;

g)

podrobné pravidlá na uplatňovanie ustanovení kapitoly 3 hlavy III. Tieto opatrenia môžu zahŕňať najmä:

(i)

podrobné pravidlá prerozdeľovania vyvážateľných množstiev, ktoré neboli pridelené alebo využité;

(ii)

vhodné opatrenia, ako sa uvádza v článku 35.

2.   V súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 sa okrem toho môžu prijať:

a)

kritériá, ktoré majú cukrovarnícke podniky uplatňovať na jednotlivých predajcov pri rozdeľovaní množstiev repy, na ktoré sa majú vzťahovať dodávateľské zmluvy uzatvárané pred vysiatím, ako je uvedené v článku 6 ods. 4;

b)

zmeny a doplnenia príloh I a II;

c)

odchýlka od dátumov ustanovených v článku 14 ods. 2;

d)

podrobné pravidlá na uplatňovanie článkov 16 až 19, najmä však:

(i)

doplnkové informácie, ktoré majú dodať schválení prevádzkovatelia;

(ii)

kritériá sankcionovania, pozastavovania platnosti a odoberania osvedčení prevádzkovateľov;

(iii)

poskytovanie pomoci a jej výška pre súkromné skladovanie ustanovené v článku 18 ods. 1;

(iv)

požiadavky na minimálnu kvalitu a kvantitu, uplatniteľné nárasty a poklesy cien a postupy a požiadavky na prevzatie zo strany intervenčných agentúr a na intervenčný výkup stanovený v článku 18 ods. 2;

(v)

percento stiahnutia kvóty na cukor, ako sa uvádza v článku 19 ods. 1;

(vi)

podmienky platby minimálnej ceny v prípade, že sa stiahnutý cukor predáva na trhu Spoločenstva podľa článku 19 ods. 4;

e)

pravidlá na uplatňovanie odchýlok stanovené v článku 23 ods. 1;

f)

podrobné pravidlá na uplatňovanie článkov 29 a 30, najmä aby sa vyhovelo medzinárodným dohodám:

(i)

zmeny a doplnenia vymedzenia stanoveného v článku 2 ods. 11;

(ii)

zmeny a doplnenia prílohy VI;

g)

opatrenia na uplatňovanie článku 37.

Článok 41

Zmena a doplnenie nariadenia (ES) č. 247/2006

Nariadenie (ES) č. 247/2006 sa týmto mení a dopĺňa takto:

1.

Tento odsek sa dopĺňa do článku 16:

„3.   Francúzsko môže udeliť vnútroštátnu pomoc cukrovarníckemu odvetviu v najvzdialenejších regiónoch Francúzska vo výške do 60 miliónov EUR v hospodárskom roku 2005/2006 a do 90 miliónov EUR od hospodárskeho roku 2006/2007.

Články 87, 88 a 89 zmluvy sa neuplatňujú na pomoc uvedenú v tomto odseku.

Francúzsko do 30 dní od konca každého hospodárskeho roka informuje Komisiu o výške pomoci, ktorú skutočne udelilo.“

;

2.

Článok 23 ods. 2 sa nahrádza takto:

„2.   Spoločenstvo financuje opatrenia ustanovené v hlave II a III tohto nariadenia do maximálnej ročnej sumy takto:

(v miliónoch EUR)

 

Finančný rok 2007

Finančný rok 2008

Finančný rok 2009

Finančný rok 2010 a ďalšie

Francúzske zámorské departementy

126,6

133,5

140,3

143,9

Azorské ostrovy a Madeira

77,9

78,0

78,1

78,2

Kanárske ostrovy

127,3

127,3

127,3

127,3“

.

Článok 42

Osobitné opatrenia

Opatrenia, ktoré sú v núdzi nevyhnutné a oprávnené na vyriešenie praktických osobitných problémov sa prijímajú v súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2.

Takéto opatrenia sa môžu odchyľovať od ustanovení tohto nariadenia, ale len v úplne nevyhnutnom rozsahu a len na nevyhnutné časové obdobie.

Článok 43

Finančné ustanovenia

Na náklady, ktoré členským štátom vzniknú pri výkone záväzkov podľa tohto nariadenia, sa uplatňuje nariadenie (ES) č. 1258/1999 a od 1. januára 2007 nariadenie (ES) č. 1290/2005 a ustanovenia prijaté na jeho vykonávanie.

KAPITOLA 2

Prechodné a záverečné ustanovenia

Článok 44

Prechodné opatrenia

V súlade s postupom uvedeným v článku 39 ods. 2 možno prijať opatrenia:

a)

na uľahčenie prechodu z trhovej situácie v hospodárskom roku 2005/2006 na trhovú situáciu v hospodárskom roku 2006/2007, najmä znížením množstva, ktoré možno v rámci kvóty vyrobiť, a prechodu z pravidiel stanovených v nariadení č. 1260/2001 na pravidlá zavedené týmto nariadením,

a

b)

na zabezpečenie zhody zo strany Spoločenstva s jeho medzinárodnými záväzkami ohľadne cukru C uvedeného v článku 13 nariadenia (ES) č. 1260/2001, pričom nedôjde k narušeniu trhu s cukrom v Spoločenstve.

Článok 45

Zrušenie

Nariadenie (ES) č. 1260/2001 sa zrušuje.

Článok 46

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť tretím dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od hospodárskeho roku 2006/2007. Články 39, 40, 41 a 44 sa však uplatňujú odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia. Hlava II sa uplatňuje do konca hospodárskeho roku 2014/2015.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 20. februára 2006.

Za Radu

predseda

J. PRÖLL


(1)  Stanovisko z 19. januára 2006 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(2)  Stanovisko z 26. októbra 2005 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(3)  Ú. v. ES L 178, 30.6.2001, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením Komisie (ES) č. 39/2004 (Ú. v. EÚ L 6, 10.1.2004, s. 16).

(4)  Pozrite stranu 42 tohto úradného vestníka.

(5)  Ú. v. ES L 184, 17.7.1999, s. 23.

(6)  Ú. v. EÚ L 42, 14.2.2006, s. 1.

(7)  Ú. v. ES L 160, 26.6.1999, s. 103. Nariadenie zrušené nariadením (ES) č. 1290/2005 (Ú. v. EÚ L 209, 11.8.2005, s. 1).

(8)  Ú. v. ES L 190, 23.7.1975, s. 36.

(9)  Ú. v. EÚ L 169, 30.6.2005, s. 1.

(10)  Ú. v. ES L 349, 31.12.1994, s. 53. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 2200/2004 (Ú. v. EÚ L 374, 22.12.2004, s. 1).

(11)  Ú. v. ES L 318, 20.12.1993, s. 18. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 2580/2000 (Ú. v. ES L 298, 25.11.2000, s. 5).

(12)  Pozrite stranu 32 tohto úradného vestníka.


PRÍLOHA I

ŠTANDARDNÁ KVALITA

BOD I

Štandardná kvalita cukrovej repy

Cukrová repa štandardnej kvality:

a)

je bezchybná a dobre obchodovateľná;

b)

má na mieste príjmu cukornatosť 16 %.

BOD II

Štandardná kvalita bieleho cukru

1.

Biely cukor štandardnej kvality sa vyznačuje týmito charakteristikami:

a)

je bezchybný, pravý a obchodovateľný; je suchý, pozostáva z homogénnych kryštálov, sypký;

b)

polarizácia najmenej 99,7°,

c)

obsah vlhkosti najviac 0,06 %;

d)

obsah invertného cukru najviac: 0,04 %;

e)

celkový počet bodov stanovených podľa odseku 2 nepresahuje spolu 22 bodov a z toho je maximálne:

 

15 bodov za obsah popola,

 

9 bodov za typ farby stanovený pomocou metódy Brunswického ústavu pre poľnohospodársku technológiu (ďalej len „brunswická metóda“),

 

6 bodov za farbu roztoku stanovenú metódou Medzinárodnej komisie pre jednotné metódy analýzy cukru (ďalej len „metóda ICUMSA“).

2.

Jeden bod zodpovedá:

a)

0,0018 % obsahu popola stanoveného metódou ICUMSA pri 28° Brix,

b)

0,5 jednotky typu farby stanovenej brunswickou metódou,

c)

7,5 jednotky farby roztoku stanoveným metódou ICUMSA.

3.

Metódy stanovenia faktorov uvedených v odseku 1 sú metódami, ktoré sa používajú na stanovenie týchto faktorov pri intervenčných opatreniach.

BOD III

Štandardná kvalita surového cukru

1.

Surový cukor štandardnej kvality je cukor s výťažnosťou 92 % vyjadrenou v bielom cukre.

2.

Výťažnosť surového repného cukru sa vypočíta tak, že sa od jeho stupňa polarizácie odčíta:

a)

jeho percentuálny obsah popola vynásobený štyrmi,

b)

jeho percentuálny obsah invertného cukru vynásobený dvomi,

c)

číslo 1.

3.

Výťažnosť surového trstinového cukru sa vypočíta tak, že sa od dvojnásobku jeho stupňa polarizácie odčíta 100.


PRÍLOHA II

PODMIENKY NÁKUPU CUKROVEJ REPY

BOD I

Na účely tejto prílohy „zmluvnými stranami“ sú:

a)

cukrovarnícke podniky (ďalej len „výrobcovia“),

a

b)

predajcovia cukrovej repy (ďalej len „predajcovia“).

BOD II

1.

Dodávateľské zmluvy sa vyhotovujú v písomnej podobe na konkrétne množstvo kvótovanej repy.

2.

V dodávateľských zmluvách sa upresní, či sa môže dodať dodatočné množstvo repy a za akých podmienok.

BOD III

1.

V dodávateľských zmluvách sa uvádzajú nákupné ceny za množstvá repy uvedené v prvej zarážke a prípadne aj v druhej zarážke článku 6 ods. 3. Ak ide o množstvá týkajúce sa prvej zarážky článku 6 ods. 3, tieto ceny nesmú byť nižšie, ako je minimálna cena kvótovanej repy uvedená v článku 5 ods. 1.

2.

V dodávateľských zmluvách sa stanovuje nemenný obsah cukru v repe. Uvádza sa v nich aj prevodná stupnica, ktorá uvádza rôzne obsahy cukru a faktory umožňujúce prepočet množstva dodanej repy na množstvá zodpovedajúce obsahu cukru uvedeného v dodávateľskej zmluve.

Stupnica vychádza z výnosov zodpovedajúcich rôznym obsahom cukru.

3.

Ak predajca podpísal dodávateľskú zmluvu s výrobcom na dodanie repy ako je uvedené v prvej zarážke článku 6 ods. 3, všetky dodávky od tohto predajcu prepočítané v súlade s odsekom 2 tohto bodu sa považujú za dodávky vykonané v zmysle prvej zarážky článku 6 ods. 3, a to až do množstva repy uvedeného v dodávateľskej zmluve.

4.

Výrobcovia vyrábajúci menej cukru ako je ich kvóta cukrovej repy, na ktorú podpísali dodávateľskú zmluvu pred vysiatím podľa prvej zarážky článku 6 ods. 3, rozdelia množstvo repy zodpovedajúce akejkoľvek dodatočnej produkcii až do výšky svojej kvóty medzi predajcov, s ktorými podpísali dodávateľské zmluvy pred vysiatím v zmysle prvej zarážky článku 6 ods. 3.

Dohody v rámci odvetvia sa môžu od tohto ustanovenia odchyľovať.

BOD IV

1.

Dodávateľské zmluvy obsahujú ustanovenia týkajúce sa rozvrhnutia a bežného trvania dodávok repy.

2.

Ustanovenia uvedené v odseku 1 sú také isté ako ustanovenia, ktoré sa uplatňovali v predchádzajúcom hospodárskom roku, pričom sa zohľadňuje úroveň skutočnej produkcie; dohody v rámci odvetvia sa môžu od nich odchyľovať.

BOD V

1.

V dodávateľských zmluvách sa ustanovujú miesta zhromažďovania repy.

2.

Pokiaľ predajcovia a výrobcovia už podpísali dodávateľskú zmluvu na predchádzajúci hospodársky rok, miesta zhromažďovania, na ktorých sa vtedy dohodli, zostávajú v platnosti. Dohody v rámci odvetvia sa môžu od tohto ustanovenia odchyľovať.

3.

V dodávateľských zmluvách sa ustanovuje, že náklady za nakládku a prepravu z miesta zhromažďovania má znášať výrobca na základe osobitných dohôd podliehajúcich miestnym pravidlám alebo zvyklostiam platným pred predchádzajúcim hospodárskym rokom.

4.

V Dánsku, Grécku, Španielsku, Írsku, Portugalsku, Fínsku a vo Veľkej Británii, kde sa repa dodáva franko do závodu, sa však v dodávateľských zmluvách od výrobcov vyžaduje, aby sa prispeli na náklady za nakládku a prepravu, čo sa v zmluve určí v percentách alebo vo výške sumy.

BOD VI

1.

V dodávateľských zmluvách sa ustanovujú miesta príjmu repy.

2.

Ak predajcovia a výrobcovia už podpísali dodávateľskú zmluvu za predchádzajúci hospodársky rok, dohodnuté miesta príjmu zostávajú v platnosti. Dohody v rámci odvetvia sa môžu od tohto ustanovenia odchyľovať.

BOD VII

1.

V dodávateľských zmluvách sa ustanovuje, že obsah cukru sa určuje polarimetrickou metódou. Pri príjme sa odoberá vzorka cukrovej repy.

2.

Dodody v rámci odvetvia môžu ustanovovať odber vzoriek v inej fáze. V takých prípadoch sa v dodávateľskej zmluve ustanovuje korekcia na vyrovnanie akéhokoľvek úbytku cukornatosti medzi príjmom repy a odberom vzorky.

BOD VIII

V dodávateľských zmluvách sa ustanovuje hrubá hmotnosť, tara a obsah cukru, ktoré sa určujú jedným z nasledujúcich postupov:

a)

výrobca v súčinnosti s obchodnou organizáciou pestovateľov repy, ak sa tak ustanovuje v dohode v rámci odvetvia;

b)

stanoví ich výrobca pod dohľadom obchodnej organizácie pestovateľov repy;

c)

stanoví ich výrobca pod dohľadom odborníka uznávaného príslušným členským štátom, pričom náklady znáša predajca.

BOD IX

1.

V dodávateľských zmluvách sa vyžaduje, aby výrobcovia pre celé množstvo dodanej repy splnili jednu alebo viac z týchto podmienok:

a)

bezplatné vrátenie čerstvých rezkov z tonáže doručenej repy predajcovi, franko zo závodu;

b)

bezplatné vrátenie časti rezkov, lisovaných, sušených alebo sušených a vyextrahovaných predajcovi, franko zo závodu;

c)

vrátenie lisovaných alebo sušených rezkov predajcovi, franko zo závodu; v tomto prípade môže výrobca žiadať od predajcu úhradu nákladov na lisovanie alebo sušenie;

d)

zaplatenie kompenzácie predajcovi, ktorá zohľadní možnosti predaja príslušných rezkov.

Pokiaľ sa s časťami z celkovo dodaného množstva repy nakladá rozdielne, v dodávateľskej zmluve sa uloží viac ako jeden zo záväzkov ustanovených v prvom pododseku.

2.

V dohodách v rámci odvetvia sa môže ustanoviť dodanie rezkov v inej fáze ako uvádza odsek 1 písm. a), b) a c).

BOD X

1.

V dodávateľských zmluvách sa stanovujú časové termíny na úhradu všetkých záloh a platieb za nákup repy.

2.

Časové termíny uvedené v odseku 1 sú rovnaké ako termíny, ktoré platili počas predchádzajúceho hospodárskeho roku. Dohody v rámci odvetvia sa môžu od tohto ustanovenia odchyľovať.

BOD XI

Ak sa v dodávateľských zmluvách uvádzajú pravidlá týkajúce sa otázok uvedených v tejto prílohe alebo ak obsahujú ustanovenia upravujúce iné otázky, ustanovenia a účinky dodávateľských zmlúv nesmú byť v rozpore s touto prílohou.

BOD XII

1.

Dohody v rámci odvetvia opísané v článku 2 ods. 11 písm. b) obsahujú rozhodovacie doložky.

2.

Ak dohody v rámci odvetvia v Spoločenstve alebo na regionálnej či miestnej úrovni stanovujú pravidlá týkajúce sa otázok uvedených v tomto nariadení alebo ak obsahujú ustanovenia upravujúce iné otázky, ustanovenia a účinky týchto dohôd nesmú byť v rozpore v touto prílohou.

3.

Dohody uvedené v odseku 2 stanovujú najmä:

a)

pravidlá, podľa ktorých sa medzi predajcov rozdelia množstvá repy na výrobu cukru v rámci kvótových obmedzení, o ktorých nákupe výrobca rozhoduje ešte pred vysiatím;

b)

pravidlá rozdeľovania ako sa uvádza v bode III ods. 4;

c)

prevodnú stupnicu podľa bodu III ods. 2;

d)

pravidlá výberu a zásobovania semenami odrôd repy, ktorá sa má dopestovať;

e)

minimálnu cukornatosť repy, ktorá sa má dodať;

f)

požiadavku na poradu výrobcu so zástupcami predajcov pred stanovením termínu začatia dodávania repy;

g)

vyplácanie prémií predajcom za včasné alebo neskoré dodávky;

h)

podrobnosti o:

(i)

časti rezkov ako sa uvádza v bode IX ods. 1 písm. b),

(ii)

nákladoch ako sa uvádza v bode IX ods. 1 písm. c),

(iii)

kompenzácii ako sa uvádza v bode IX ods. 1 písm. d);

i)

odvoz rezkov zo strany predajcu;

j)

bez toho, aby bol dotknutý článok 5 ods. 1, pravidlá o tom, ako sa má prípadný rozdiel medzi referenčnou cenou a skutočnou predajnou cenou cukru rozdeliť medzi výrobcu a predajcov.

BOD XIII

Ak nie je uzavretá dohoda v rámci odvetvia, čo sa týka toho, ako by sa množstvá repy určenej na výrobu cukru v rámci kvótových obmedzení, ktoré sa výrobca ponúka nakúpiť pred vysiatím, mali rozdeliť medzi predajcov, príslušný členský štát môže stanoviť vlastné pravidlá týkajúce sa uvedeného rozdelenia.

Uvedenými pravidlami sa tradičným predajcom repy, ktorí predávajú družstvám, môžu tiež udeliť iné dodávateľské práva ako tie, ktoré by mali ako členovia týchto družstiev.


PRÍLOHA III

VNÚTROŠTÁTNE A REGIONÁLNE KVÓTY

(v tonách)

Členské štáty alebo regióny

(1)

Cukor

(2)

Izoglukóza

(3)

Inulínový sirup

(4)

Belgicko

819 812

71 592

215 247

Česká republika

454 862

Dánsko

420 746

Nemecko

3 416 896

35 389

Grécko

317 502

12 893

Španielsko

996 961

82 579

Francúzsko

3 288 747

19 846

24 521

francúzske zámorské departementy

480 245

Írsko

199 260

Taliansko

1 557 443

20 302

Lotyšsko

66 505

Litva

103 010

Maďarsko

401 684

137 627

Holandsko

864 560

9 099

80 950

Rakúsko

387 326

Poľsko

1 671 926

26 781

Portugalsko

69 718

9 917

Autonómna oblasť Azorských ostrovov

9 953

Slovensko

207 432

42 547

Slovinsko

52 973

Fínsko

146 087

11 872

Švédsko

368 262

Veľká Británia

1 138 627

27 237

Spolu

17 440 537

507 680

320 718


PRÍLOHA IV

BOD I

DODATOČNÉ KVÓTY NA CUKOR

(v tonách)

Členské štáty

Dodatočná kvóta

Belgicko

62 489

Česká republika

20 070

Dánsko

31 720

Nemecko

238 560

Grécko

10 000

Španielsko

10 000

Francúzsko (pevninské)

351 695

Írsko

10 000

Taliansko

10 000

Lotyšsko

10 000

Litva

8 985

Maďarsko

10 000

Holandsko

66 875

Rakúsko

18 486

Poľsko

100 551

Portugalsko (pevninské)

10 000

Slovensko

10 000

Slovinsko

10 000

Fínsko

10 000

Švédsko

17 722

Veľká Británia

82 847

Spolu

1 100 000

BOD II

DOPLNKOVÉ KVÓTY NA IZOGLUKÓZU

(v tonách)

Členské štáty

Doplnková kvóta

Taliansko

60 000

Litva

8 000

Švédsko

35 000


PRÍLOHA V

PODROBNÉ PRAVIDLÁ PRENOSU KVÓT NA CUKOR ALEBO IZOGLUKÓZU

BOD I

Na účely tejto prílohy:

a)

„zlúčenie podnikov“ je zlúčenie dvoch alebo viacerých podnikov do jedného;

b)

„prevod podniku“ je prevod majetku podniku s pridelenou kvótou na jeden alebo viaceré podniky alebo jeho pohltenie jedným alebo viacerými podnikmi;

c)

„prevod závodu“ je prevod vlastníctva technickej jednotky vrátane všetkých zariadení potrebných na výrobu daného výrobku do jedného alebo viacerých podnikov, čoho výsledkom je čiastočné alebo úplné pohltenie výroby podniku, ktorého sa prevod týka;

d)

„prenájom závodu“ je nájomná zmluva na technickú jednotku vrátane všetkých zariadení potrebných na výrobu cukru uzatvorená na obdobie najmenej troch za sebou nasledujúcich hospodárskych rokov, pričom strany súhlasia, že ju neukončia pred koncom tretieho hospodárskeho roku; ide o zmluvu, ktorá sa uzatvára s podnikom zriadeným v tom istom členskom štáte ako je daný závod, ak sa po nadobudnutí účinnosti nájomnej zmluvy môže podnik, ktorý si závod prenajal, z hľadiska celej jeho výroby považovať za podnik vyrábajúci výlučne cukor.

BOD II

1.

Bez toho, aby bol dotknutý odsek 2, v prípade zlúčenia alebo prevodu cukrovarníckych podnikov alebo prevodu cukrovarníckych závodov sa kvóta upraví takto:

a)

v prípade zlúčenia cukrovarníckych podnikov členské štáty pridelia podniku, ktorý vznikol zlúčením, kvótu rovnajúcu sa súčtu kvót pridelených príslušným cukrovarníckym podnikom pred zlúčením;

b)

v prípade prevodu cukrovarníckeho podniku členský štát pridelí kvótu na výrobu cukru prevedeného podniku prevádzajúcemu podniku alebo, ak existuje viac ako jeden prevádzajúci podnik, prerozdelí sa kvóta úmerne k výrobe cukru, ktorú každý z podnikov pohltil;

c)

v prípade prevodu cukrovarníckeho závodu členský štát zníži kvótu podniku, ktorý vlastníctvo závodu prevádza, a zvýši kvótu cukrovarníckemu podniku alebo podnikom kupujúcim daný závod v pomere pohltenej výroby.

2.

Ak pestovatelia cukrovej repy alebo trstiny, ktorí sú priamo ovplyvnení niektorou z operácií uvedených v odseku 1, výslovne prejavia vôľu dodávať svoju repu či trstinu cukrovarníckemu podniku, ktorý nie je stranou zúčastnenou na uvedených operáciách, členský štát môže vykonať prídel na základe produkcie pohltenej podnikom, ktorý títo pestovatelia zamýšľajú svojou repu či trstinou zásobovať.

3.

V prípade ukončenia činnosti:

a)

cukrovarníckeho podniku,

b)

jedného alebo viacerých závodov cukrovarníckeho podniku,

za iných podmienok, ako sa uvádza v odseku 1, môže členský štát prideliť časť kvót, ktorých sa ukončenie týka, jednému alebo viacerým cukrovarníckym podnikom.

Aj v prípade uvedenom v písmene b) predchádzajúceho pododseku, ak niektorí z príslušných producentov výslovne prejavia vôľu zásobovať svojou repou či trstinou daný cukrovarnícky podnik, členský štát môže prideliť príslušnú časť kvót repy či trstiny podniku, ktorý títo zamýšľajú repou či trstinou zásobovať.

4.

Ak dôjde k odchýlke uvedenej v článku 6 ods. 6, môže príslušný členský štát od pestovateľov repy a cukrovarníckych podnikov, ktorých sa odchýlka týka, vyžadovať, aby do svojich dohôd v rámci odvetvia zahrnuli osobitné doložky umožňujúce členskému štátu uplatňovať odseky 2 a 3 tohto bodu.

5.

V prípade prenájmu závodu, ktorý patrí cukrovarníckemu podniku, môže členský štát znížiť kvótu podniku, ktorý ponúka závod na prenajatie, a prideliť časť, o ktorú bola kvóta znížená, podniku, ktorý si závod prenajíma na výrobu cukru.

Ak sa prenájom ukončí počas obdobia troch hospodárskych rokov uvedených v bode I písm. d), členský štát zruší úpravu kvóty, ktorá bola vykonaná podľa prvého pododseku tohto odseku so spätnou platnosťou k dátumu, kedy prenájom nadobudol účinnosť. Ak sa však prenájom ukončí z dôvodu vyššej moci, členský štát nemá povinnosť úpravu zrušiť.

6.

Ak cukrovarnícky podnik nie je ďalej schopný plniť svoje záväzky vyplývajúce z právnych predpisov Spoločenstva voči príslušným producentom cukrovej repy alebo trstiny a ak túto situáciu potvrdí príslušný orgán príslušného členského štátu, môže tento orgán na jeden alebo viac hospodárskych rokov prideliť časť príslušných kvót jednému alebo pomerne prerozdeliť vzhľadom na absorbovanú produkciu medzi viac cukrovarníckych podnikov.

7.

Ak členský štát poskytne cukrovarníckemu podniku spracúvajúcemu cukrovú repu na etylalkohol záruky na cenu a odbyt, daný členský štát môže po dohode s príslušným podnikom a príslušnými pestovateľmi repy prideliť všetky kvóty na výrobu cukru alebo ich časť jednému alebo viacerým iným podnikom na jeden alebo viac hospodárskych rokov.

BOD III

V prípade zlúčenia alebo prevodu podniku alebo závodu vyrábajúceho izoglukózu môže členský štát prideliť kvóty určené na výrobu izoglukózy jednému alebo viacerým podnikom bez ohľadu na to, či majú výrobnú kvótu alebo nie.

BOD IV

Opatrenia prijaté podľa bodov II a III môžu nadobudnúť účinnosť iba pri splnení týchto podmienok:

a)

zohľadnili sa záujmy všetkých zainteresovaných strán;

b)

príslušný členský štát predpokladá, že tieto opatrenia zlepšia štruktúru sektorov produkujúcich repu, trstinu a cukor;

c)

opatrenia sa týkajú podnikov zriadených na rovnakom území, pre ktoré platí kvóta uvedená v prílohe III.

BOD V

Ak dôjde k zlúčeniu alebo prevodu medzi 1. októbrom a 30. aprílom nasledujúceho roku, opatrenia uvedené v bodoch II a III nadobudnú účinnosť v bežnom hospodárskom roku.

Ak dôjde k zlúčeniu alebo prevodu medzi 1. májom a 30. septembrom toho istého roku, opatrenia uvedené v bodoch II a III nadobúdajú účinnosť v nasledujúcom hospodárskom roku.

BOD VI

Ak sa uplatňuje článok 10 ods. 3, členské štáty pridelia upravené kvóty najneskôr do konca februára, aby sa mohli uplatňovať v nasledujúcom hospodárskom roku.

BOD VII

Ak sa uplatňujú body II a III, členské štáty informujú Komisiu o upravených kvótach najneskôr do 15 dní po uplynutí lehôt uvedených v bode V.


PRÍLOHA VI

ŠTÁTY UVEDENÉ V ČLÁNKU 2 ODS. 12

 

Barbados

 

Belize

 

Pobrežie Slonoviny

 

Konžská republika

 

Fidži

 

Guyana

 

India

 

Jamajka

 

Keňa

 

Madagaskar

 

Malawi

 

Maurícius

 

Mozambik

 

Svätý Krištof a Nevis – Anguilla

 

Surinam

 

Svazijsko

 

Tanzánia

 

Trinidad a Tobago

 

Uganda

 

Zambia

 

Zimbabwe


PRÍLOHA VII

SPRACOVANÉ VÝROBKY

Číselný znak KN

Opis

ex 0403

Cmar, kyslé mlieko a smotana, jogurt, kefír a iné fermentované alebo acidofilné mlieko a smotana, tiež koncentrované alebo obsahujúce pridaný cukor alebo ostatné sladidlá, alebo ochutené alebo obsahujúce pridané ovocie, orechy alebo kakao:

0403 10

Jogurt:

0403 10 51 až 0403 10 99

– –

Ochutený alebo obsahujúci pridané ovocie, orechy alebo kakao

0403 90

Ostatné:

0403 90 71 až 0403 90 99

– –

Ochutené alebo obsahujúce pridané ovocie, orechy alebo kakao

ex 0710

Zelenina (nevarená alebo varená v pare alebo vo vode), mrazená:

0710 40 00

Kukurica cukrová

ex 0711

Zelenina dočasne konzervovaná (napr. plynným oxidom siričitým, v slanom náleve, sírnou vodou alebo v ostatných konzervačných roztokoch), ale v tomto stave nevhodná na bezprostrednú konzumáciu:

0711 90

Ostatná zelenina; zeleninové zmesi:

 

– –

Zelenina:

0711 90 30

Kukurica cukrová

1702 50 00

Chemicky čistá fruktóza

ex 1704

Cukrovinky (vrátane bielej čokolády) neobsahujúce kakao okrem výťažkov zo sladkého drievka podpoložky č. 1704 90 10

1806

Čokoláda a ostatné potravinové prípravky obsahujúce kakao

ex 1901

sladový výťažok; potravinové prípravky z múky hladkej, krúpov, múky hrubej, škrobu alebo zo sladových výťažkov, neobsahujúce kakao alebo obsahujúce menej ako 40 % hmotnosti kakaa v celkom odtučnenom základe, inde nešpecifikované ani nezahrnuté; potravinové prípravky z tovaru položiek 0401 až 0404, neobsahujúce kakao alebo obsahujúce menej ako 5 % hmotnosti kakaa v celkom odtučnenom základe, inde nešpecifikované ani nezahrnuté:

1901 10 00

Prípravky na detskú výživu, v balení na predaj v malom

1901 20 00

Zmesi a cestá na prípravu pekárskeho tovaru položky 1905

1901 90

Ostatné:

 

– –

Ostatné:

1901 90 99

– – –

Ostatné

ex 1902

Cestoviny, tiež varené alebo plnené (mäsom alebo inými plnkami), alebo inak upravené, ako špagety, makaróny, rezance, široké rezance, halušky, ravioly, canneloni; kuskus, tiež pripravený:

1902 20

Plnené cestoviny, tiež varené alebo inak pripravené:

 

– –

Ostatné:

1902 20 91

– – –

Varené

1902 20 99

– – –

Ostatné

1902 30

Ostatné cestoviny

1902 40

Kuskus:

1902 40 90

– –

Ostatné

1904

Pripravené potraviny získané napučaním alebo pražením obilia alebo obilných produktov (napr. pražené kukuričné vločky – corn flakes); obilie (iné ako kukuričné zrná) v zrnách alebo vo forme vločiek alebo inak spracované zrno (okrem múky hladkej, krúpov a múky hrubej), predvarené alebo inak pripravené, inde nešpecifikované ani nezahrnuté:

ex 1905

Chlieb, zákusky, koláče, sušienky a ostatné pekárske výrobky, tiež obsahujúce kakao; hostie, prázdne oblátky používané na farmaceutické účely, oblátky na pečenie, ryžové cesto a podobné výrobky:

1905 10 00

Chrumkavý chlieb

1905 20

Medovník a podobné

1905 31

– –

Sladké sušienky

1905 32

– –

Wafle a oblátky:

1905 40

Sucháre, opekaný chlieb a podobné opekané výrobky:

1905 90

Ostatné:

 

– –

Ostatné:

1905 90 45

– – –

Sušienky

1905 90 55

– – –

Výrobky extrudované alebo expandované, ochutené alebo solené

1905 90 60

– – – –

S pridanými sladiacimi látkami

1905 90 90

– – – –

Ostatné

ex 2001

Zelenina, ovocie, orechy a ostatné jedlé časti rastlín, pripravené alebo konzervované v octe alebo kyseline octovej:

2001 90

Ostatné:

2001 90 30

– –

Kukurica cukrová (Zea mays var. saccharata)

2001 90 40

– –

Yamy, sladké zemiaky a podobné jedlé časti rastlín obsahujúce 5 % alebo viac hmotnosti škrobu

ex 2004

Ostatná zelenina pripravená alebo konzervovaná inak ako v octe alebo v kyseline octovej, mrazená, iná ako produkty položky 2006:

2004 10

Zemiaky:

 

– –

Ostatné:

2004 10 91

– – –

Vo forme múky hladkej, múky hrubej alebo vločiek

2004 90

Ostatná zelenina a zeleninové zmesi:

2004 90 10

– –

Kukurica cukrová (Zea mays var. saccharata)

ex 2005

Ostatná zelenina pripravená alebo konzervovaná inak ako v octe alebo v kyseline octovej, nemrazená, iná ako výrobky položky 2006:

2005 20

Zemiaky:

2005 20 10

– –

Vo forme múky hladkej, múky hrubej alebo vločiek

2005 80 00

Kukurica cukrová (Zea mays var. saccharata)

ex 2101

Výťažky, esencie a koncentráty z kávy, čaju alebo z maté a prípravky na základe týchto výrobkov alebo na základe kávy, čaju alebo maté; čakanka pražená a ostatné pražené kávové náhradky a výťažky, esencie a koncentráty z nich:

 

Výťažky, esencie a koncentráty z kávy a prípravky na základe týchto výťažkov, esencií alebo koncentrátov alebo na základe kávy:

 

– –

Prípravky na základe týchto výťažkov, esencií alebo koncentrátov alebo na základe kávy:

2101 12 98

– – –

Ostatné

 

Výťažky, esencie a koncentráty, z čaju alebo z maté a prípravky na základe týchto výťažkov, esencií alebo koncentrátov alebo na základe čaju alebo maté:

 

– –

Prípravky:

2101 20 98

– – –

Ostatné

 

Čakanka pražená a ostatné pražené kávové náhradky a výťažky, esencie a koncentráty z nich:

 

– –

Čakanka pražená a ostatné pražené kávové náhradky:

2101 30 19

– – –

Ostatné

 

– –

Výťažky, esencie a koncentráty z praženej čakanky a z ostatných pražených kávových náhradiek:

2101 30 99

– – –

Ostatné

2105 00

Zmrzlina a podobné výrobky, tiež obsahujúce kakao

ex 2106

Potravinové prípravky inde nešpecifikované ani nezahrnuté:

2106 90

Ostatné:

2106 90 10

– –

Syrové fondues

 

– –

Ostatné:

2106 90 92

– – – – –

Neobsahujúce mliečne tuky, sacharózu, izoglukózu, glukózu alebo škrob alebo obsahujúce v hmotnosti menej ako 1,5 % mliečnych tukov, 5 % sacharózy alebo izoglukózy, 5 % glukózy alebo škrobu

2106 90 98

– – – – –

Ostatné

2202

Vody, vrátane minerálnych vôd a sýtených vôd, obsahujúce pridaný cukor alebo ostatné sladidlá, alebo ochucujúce látky a ostatné nealkoholické nápoje, okrem ovocných alebo zeleninových štiav položky 2009

2205

Vermút a ostatné vína z čerstvého hrozna ochutené bylinami alebo aromatickými látkami

ex 2208

Etylalkohol nedenaturovaný s objemovým alkoholometrickým titrom nižším ako 80 % vol; destiláty, likéry a ostatné liehové nápoje:

2208 20

Destiláty z hroznového vína alebo z hroznových výliskov:

2208 50 91 až 2208 50 99

Borovička

2208 70

Likéry a kordialy

2208 90 41 až 2208 90 78

Ostatné liehové nápoje

2905 43 00

Manitol

2905 44

D-glucitol (sorbitol)

ex 3302

Zmesi vonných látok a zmesi (vrátane alkoholových roztokov) na základe jednej alebo niekoľkých z týchto látok druhov používaných ako surovina v priemysle; ostatné prípravky na základe vonných látok, druhov používaných na výrobu nápojov:

3302 10

Druhy používané v potravinárskom alebo nápojovom priemysle:

 

– –

Druhy používané v nápojovom priemysle:

 

– – –

Preparáty obsahujúce všetky ochucujúce činidlá charakterizujúce nápoj:

 

– – – – –

Ostatné (so skutočným objemovým alkoholometrickým titrom presahujúcim 0,5 %):

3302 10 29

Ostatné

ex Kapitola 38

Rôzne chemické výrobky:

3824 60

Sorbitol, iný ako podpoložky 2905 44


Top